Washıngton: Erdoğan-bush Görüşmesi

Washıngton: Erdoğan-bush Görüşmesi

Çeşitli Temaslarda Bulunmak Üzere ABD'de Bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile Görüşmesinin Ardından Türk Gazetecilere Açıklamalarda Bulundu. Erdoğan, Daha Sonra Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı.

Washıngton: Erdoğan-bush Görüşmesi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesinin ardından Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Açıklamasında Başbakan Erdoğan, "Başkan Bush ile verimli bir görüşme yaptık. Ortak gündemimizi müzakere ettik. Terörle mücadelede işbirliği ve terörün ülkemizde meydana getirdiği olumsuzluklar noktasında alınmakta olan mesafeyi soyuttan somuta dönüştürmek adına yapılabilecekleri konuştuk. AB, İran, Ortadoğu, ikili ve bölgesel konuları ele aldık. ABD'nin bu konulardaki görüş ve yaklaşımlarını üst düzeyde gördük. Ben de görüşlerimi paylaştım. Ele aldığımız konularda yaklaşımlarımız ortak. Terörle mücadelede atılabilecek ortak adımlar üzerinde durduk. Kıbrıs konusundaki çözüm düşüncemizi aktardık. AB üyelik müzakereleri hakkında kendilerine gelinen noktayla ilgili bilgi verdim. Önemli bölgesel sorunları etraflıca görüştük. Irak'la ilgili görüş, beklenti, endişelerimizi paylaştık. Ortadoğu, Lübnan, İsrail-Filistin hakkında değerlendirmeler yaptık. Türkiye olarak yapabileceklerimizi aktardım. Bölgesel ve küresel terörün yaşanmasında Filistin-İsrail sorunu temel noktadır. Barış için önce bu soruna kalıcı ve adil çözüm getirilmesini açık bir şekilde kendileriyle paylaştık. Açıkça söylemek isterim ki zamanlama ve içerik bakımından yararlı bir görüşme oldu" diye konuştu.

"Küresel dinamikler hızla değişiyor ve karmaşıklaşıyor. Aramızdaki güçlü ilişkiler sadece çıkar için değil, küresel barış ve istikrar için de önemli" diye devam eden Erdoğan, "Türkiye bu konuda etkin rol üstlenen bir ülke, ABD de bunun farkında. İnanıyorum ki stratejik ortaklık, bu zor dönemde sadece 2 ülkeye değil insanlığın da ortak yararına hizmet edecektir. Bilindiği gibi Ortak Vizyon Belgesi 5 Temmuz'da açıklandı. Pekiştirilmesi yönündeki karşılıklı irade ve kararlılığı konuştuk. Türkiye-ABD ilişkilerinin 2 ülke kamuoyunda da daha iyi olmasını istiyorum" ifadelerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, terörün bitirilmesi konusunda neler görüşüldüğü ve nasıl bir planlama söz konusu olduğu yönündeki sorusunu Erdoğan, "Öncelikle terörle mücadelede bir takvim olmaz. Terörün mücadelesi operasyondur, operasyonlar konusunda takvim açıklanmaz. Atılmış adım malum. ABD, Irak ve biz, özel temsilciler tayin ettik. Tabii bu müşterek adımlarda durum tespitine dayalı görüşmeler sonucu adımlar atılıyor. PKK silahı süratle bıraksın ve terör sıkıntılarını insanlık adına mutlu sona ulaştıralım. Terörün ne içinde yer alanlara ne de dışında olanlara faydası var, aksine zararı var. Türkiye olarak güvenlik güçlerimizle beraber terörle mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz. Bununla ilgili Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda bakanlarımızla, kuvvet komutanlarımızla, istihbarat yetkililerimizle ve güvenlik görevlilerimizle müşterek çalışmalar devam ediyor. Tedbir her zaman var. Güvenlik Güçleri operasyoneldir. Operasyonları bıraksınlar diyemeyiz. Her an yapacak şekilde hazır vaziyettedir" diye yanıtladı.

Bir başka gazetecinin, 'Bush ve heyeti, Türkiye'nin PKK kaygılarını kavramış görünüyor mu? Bu konuda somut adımlar için teminat verildi mi?' sorusuna Erdoğan, "ABD Başkanı Bush'un bu konudaki kararlılığını gördüm. Elbette bizim için önemli olan, adımın somutlaştırılmasıdır. Uluslararası kararlılığı bölgemizde, ülkemizde görmek istediğimizi kendilerine ilettim. PKK'nın kullandığı bomba ve silahların ABD'ye ait olması ve halkında bunu biliyor olması anti-Amerikancı yapıyı da oluşturuyor. Terörün üzerine gidilmesi ve kazınması anti-Amerikancı gelişmeleri minimize edecektir. Bush, üzerlerine düşeni sonuna kadar yapacaklarını belirtti" diye cevap verdi.

"İSRAİL-FİLİSTİN VE LÜBNAN SORUNUNU ÖNEMSEDİĞİMİZİ BELİRTTİK"

Bir başka Türk gazetecinin, 'Başkan sizden arkadaşım ve barış adamı diye bahsetti, siz de çok önemli stratejik ortaklık ifadesini kullandınız. Bush stratejik ortaklık dedi mi, ayrıca toplantı neden uzun sürdü?' sorusuna Erdoğan, "Planlanan 1 saatti ama 1 saat 45 dakika sürdü. Konuların ehemmiyeti ve içerik üzerinde detaya inme ihtiyacından görüşme uzadı. Stratejik ortaklık konusunda başkan Bush'un bir şüphesi yok, her zaman kullanıyor. Bush'un geniş Ortadoğu projesi, NATO, Lübnan ve Irak'la ilgili ısrarlı teşekkürleri var. Türkiye'nin çok ciddi lojistik desteği söz konusu. Her gün 4 bin TIR gidiyor. Koalisyon güçleri bu lojistik destekle ayakta. En çok insan kaybı Türkiye'ye ait. Birçok şoförümüz öldü. Başkan Bush da, bu konuda 'Ana stratejik ortaklar işte böyle olur' dedi" cevabını verdi.

Bir gazetecinin ise, 'Genelkurmay Başkanı'nın irtica ve terör hakkındaki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz, ayrıca görüşmenizde İran meselesi konuşuldu mu?' sorusuna Erdoğan, "İran'la ilgili olarak şu ana kadar AB üyesi Almanya, Fransa, İngiltere ile İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile gerek yüzyüze gerekse telefonla görüşmelerde, bu süreçte bölgemizde olumsuz bir gelişme istemediğimizi söyledik. Nükleer enerjinin insani amaçla kullanılmasından yanayız. Başkan Bush'un da bu yönde olumsuz bir yaklaşımı yok. Tereddüdümüz, silah olarak kullanılması noktasında. Bush, 'Bu konuyu diplomasiyle çözmek istiyorum' diye konuştu" şeklinde yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, 'Kıbrıs ile ilgili görüşmelerde bulundunuz mu?' sualine üzerine de, "Kıbrıs, her zaman en önemli gündemimiz. Bush, Kıbrıs'taki tavrımızdan dolayı bize hak veriyor. Biz de onlardan beklentilerimizi ifade ettik" dedi.

Yabancı bir gazetecinin, 'PKK'nın sözde ateşkesi ABD tarafından ciddiye alınıyor mu? Bu konu bir fırsat olarak değerlendiriliyor mu ve AB noktasında frene basıldığı düşünceleri var mı?' sorularına Erdoğan, "Ateşkes ifadesini kullanmadık, kullanmayız da. Terör örgütü derhal silah bırakılmalı. Ateşkes, devletler arasında olur. Biz, terörü bütün olarak ele aldık. 35 bin insanım ızı teröre kurban verdiğimizi söyledik. Kendilerinden mücadeleye katkı vermelerini istedik. AB noktasında 4 yıldır bizi hep desteklediler. Bugün de destekliyorlar. Bu konuya bakışlarını ve ne kadar ciddiye aldıklarını net olarak ifade ettiler. Türkiye, malum İslam dünyası içersinde demokrasiyi tam manasıyla uygulayan tek ülke. Bu bir örnek teşkil ediyor. Başkan Bush, Türkiye'nin AB'ye üye olmasını istediğini vurguladı. 'Bunun için de elimizden geleni yaparız' dedi. İsrail-Filistin ve Lübnan sorununu önemsediğimizi ve beklediğimiz gelişmeyi göremediğimizi belirttik" cevaplarını verdi.

Bir gazetecinin 'Başkan Bush'un basın açıklamasında terörle ilgili olarak PKK'nın adını anmaması bir hayal kırıklığı yarattı mı? Kıbrıs konusunda limanların açılması konusunda ne düşünüyorlar' sorularını da Erdoğan, "Öncelikle terör, propaganda için elinden geldiğince yapar. Biz de terör olarak bahsettik. Propaganda olmaması açısından PKK demeyiz. ABD'nin terörle mücadelede desteği konusundaki umudum arttı. Kendilerini ısrarlı ve kararlı gördüm. Kıbrıs konusunda ise, atmamız gereken adımları attığımızı söyledikleri için, 'şunu da yapın' demedi. Bu konuda attığımız adımların doğru olduğunu ve AB tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtti. Ekonomik karar ve uygulamalarımızı tebrik etti. Darfur üstünde ısrar ettiler. Biz de Darfur'da yaşadıklarımızı anlattık. Bir kampı ele aldığımızı, hastane ve okul kurduğumuzu, çadır kent kuracağımızı ve 30 bin kişiye su, elektrik götüreceğimizi söyledim. Son olarak Kerkük konusunu konuştuk. 2007 referandumuyla Kerkük'ün beklenmeyen neticeye kurban edilmesinin yanlış olacağını belirttik" diye cevapladı.

Kaynak: İHA