Washington'da, Patrik Mutafyan'a Ermeni Lobisi Engeli

Washington'da, Patrik Mutafyan'a Ermeni Lobisi Engeli

Washington'da Bulunan Ermeni Patriği Mesrob Iı Mutafyan'ın Yarın Georgetown Üniversitesi'nde Yapması Öngörülen 'Türkler ve Ermeniler Arasındaki Çıkmaz Aşılmalı' Başlıklı Konuşma İptal Edildi.

Washington'da, Patrik Mutafyan'a Ermeni Lobisi Engeli

Washington'da bulunan Ermeni Patriği Mesrob II Mutafyan'ın yarın Georgetown Üniversitesi'nde yapması öngörülen ''Türkler ve Ermeniler Arasındaki Çıkmaz Aşılmalı'' başlıklı konuşma iptal edildi.

Patrik Mesrob II Mutafyan'ın, sözde soykırım iddialarına ilişkin yabancı parlamentolardan tasarılar geçirilmesi çabalarına karşı çıkan tutumundan rahatsızlık duyan ABD'deki Ermeni lobisi, üniversiteye baskı yaparak bu konuşmanın süresiz ertelenmesine neden oldu.

Georgetown Üniversitesi Woodstock Dini Merkezi'nden bir yetkili, ''yer ve diğer sorunlar yüzünden'' Mutafyan'ın konuşmasının süresiz ertelendiğini söyledi. Kuruluşun internet sitesinde de konuşmanın ''lojistik sıkıntı yüzünden'' ertelendiği ifadesi yer aldı.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) adlı kuruluş ise yazılı bir açıklama yayınlayarak, Türkiye'nin, ABD Kongresi'nde bekleyen Ermeni soykırım tasarısının geçmesine karşı önlem almaya çalıştığını ve Mutafyan'ın Washington ziyaretinin de bu çabalar çerçevesinde gerçekleştiğini öne sürdü.

ANCA açıklamasında, Mutafyan'ın, sözde soykırım iddiaları konusunda açıkça konuşmasının engellendiği ve Mutafyan'ın ölüm tehditleri aldığı ifade edildi. Ayrıca Mutafyan'ın, eski uygulamalardan farklı olarak Washington'daki Ermeni kiliseleriyle görüşmesinin öngörülmediği belirtildi.

ANCA'nın, ABD Kongresi üyelerine gönderdiği bir mektupla da Mutafyan'ın, ''Türkiye'nin resmi çizgisini izlemesi yönünde uğradığı baskılar yüzünden'' korku içinde yaşadığı öne sürüldü.