Washıngton: Bush-olmert Görüşmesi

Washıngton: Bush-olmert Görüşmesi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD ve İsrail'in, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili Ortak Düşünce İçinde Olduklarını Söyledi.

Washıngton: Bush-olmert Görüşmesi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD ve İsrail'in, İran'ın nükleer programıyla ilgili ortak düşünce içinde olduklarını söyledi.

ABD ara seçimlerinin ardından, İran'ın nükleer programı ve Ortadoğu'daki son gelişmelerle ilgili ABD'nin siyasetinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağını anlamak ve son gelişmeleri Başkan Bush ile görüşmek üzere Washington'a gelen İsrail Başbakanı Olmert, ABD ve İsrail'in, İran'ın nükleer programı konusundaki düşüncelerinin aynı olduğunu ifade etti. Olmert, İbranice yaptığı açıklamada, "İran'ın nükleer bomba geliştirmesi için gerekli teknolojiyi elde etmesini önlemek amacıyla tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. ABD ile bu konuda hemfikiriz" dedi.

Başkan Bush ise, İran ile direkt görüşmelerin ancak nükleer programlarını sonlandırmalarıyla mümkün olacağına vurgu yaparak, İran'ın nükleer bomba sahibi olmasının, güç dengesini bozacağını söyledi.

İsrail, resmi olarak açıklanmamış olsa da, Ortadoğu'da nükleer bomba sahibi tek ülke olarak biliniyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın, "İsrail haritadan silinmelidir" türü sivri açıklamaları, İsrail'i İran'ın nükleer bomba sahibi olması konusunda oldukça korkutuyor.