Washıngton: Bm Kararının Ardından

Washıngton: Bm Kararının Ardından

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Lübnan'a yönelik ambargonun devam edeceğini açıkladı. Peres, ülkeye yalnızca sivil kargoların girişine izin verileceğini söyledi.

Washıngton: Bm Kararının Ardından

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Lübnan'a yönelik ambargonun devam edeceğini açıkladı. Peres, ülkeye yalnızca sivil kargoların girişine izin verileceğini söyledi.

İsrail askerleri ile Hizbullah militanları arasındaki çatışmaların, sağlanan ateşkes ile durma noktasına gelmesinden sonra İsrail, Lübnan'a yönelik ambargosunu sürdüreceğini açıkladı. İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Lübnan'a yalnızca sivil kargoların girişine müsaade edileceğini ifade etti. Çatışma döneminde İsrail'in, Lübnan'a yardım götüren Arap ülkesi uçaklarına, İsrail'in hava sahasını kullanmasına izin verdiğini dile getiren Peres, hangi Arap ülkesine ve kaç ülkeye uçuş izni verildiği konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Peres, "Arap ülkelerinin büyük bir bölümü, Hizbullah'ın kazanmasını istemedi" diye konuşurken, İsrail'in Lübnanlı sivillere zarar gelmemesi için yüzde yüz çaba gösterdiğini kaydetti. "Hizbullah, sivilleri kalkan olarak kullandı" yorumunda bulunan Başbakan Yardımcısı, Hizbullah tarafından kaçırılan İsrailli askerlerin hayatta ve sağlıklı olduklarını da duyurdu.

ABD'li Rahip Jesse Jackson'in Hizbullah ve İsrail arasında arabuluculuk yaparak askerlerin evlerine dönmesine çabalamasından sonuç alınamayabileceğine işaret eden Peres, "Taraflardan sadece biri barış istiyor. Böyle bir arabuluculuğun başarılı olması için iki tarafın da istekli olması lazım" dedi. İran ve Suriye'ye karşı İsrail'in tavrını, "İran ve Suriye, tüm dünya ülkelerinin uğraşması gereken bir problem. Sadece İsrail'in ele alacağı bir problem değil" şeklinde yorumlayan Peres, Hizbullah'ın İran'dan her yıl 100 milyon dolar yardım aldığını iddia etti. Peres, İsrail'in nihai amacının, barışı sağlamak olduğunu sözlerine eklerken, Lübnan'a sivil kargoların girmesine izin vereceklerini, ancak askeri nakliyatlara izin vermeyeceklerini vurguladı.

Öte yandan, 1994 Nobel Barış Ödülü'nün de sahibi olan Peres, Birleşik Musevi Toplumları'nın düzenlediği "İsrailli sivillere yardım kampanyası" konulu toplantıda da konuştu. Peres, çatışmaların yol açtığı hasarları gidermek için en az 2 milyar dolara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Kaynak: İHA