Washıngton: ABD Savunma Bakanı Adayı Gates'den Savunma Politikasına Yeni Soluk

Washıngton: ABD Savunma Bakanı Adayı Gates'den Savunma Politikasına Yeni Soluk

ABD Başkanı George W. Bush'un Donald Rumsfeld'in Yerine Savunma Bakanlığı İçin Aday Gösterdiği Robert Gates, ABD'nin Irak'ta Savaşı Kazanmadığını Söyleyerek, Irak'taki Durumun Önümüzdeki 1-2 Yıl İçinde Düzelmemesi Halinde Bölgesel Bir Çatışmaya Dönüşebileceği Uyarısında Bulundu. Gates, Irak'taki Kaosun Sona Erdirilememesi Halinde Türkiye, İran ve Suriye'nin Çeşitli Etnik Grupları Korumak İçin I...

Washıngton: ABD Savunma Bakanı Adayı Gates'den Savunma Politikasına Yeni Soluk

ABD Başkanı George W. Bush'un Donald Rumsfeld'in yerine Savunma Bakanlığı için aday gösterdiği Robert Gates, ABD'nin Irak'ta savaşı kazanmadığını söyleyerek, Irak'taki durumun önümüzdeki 1-2 yıl içinde düzelmemesi halinde bölgesel bir çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulundu. Gates, Irak'taki kaosun sona erdirilememesi halinde Türkiye, İran ve Suriye'nin çeşitli etnik grupları korumak için Irak'a girebileceği uyarısında bulundu.

Göreve atanmadan önce ABD Kongresi tarafından onaylanması gereken Gates, bugün ABD Kongresi'nde yapılan duruşmada senatörlerin sorularına cevap vermeye çalıştı. Gates'in Irak savaşı ve Ortadoğu politikasıyla ilgili söyledikleri senatörler tarafından olumlu karşılandı. Gates, İran ve Suriye'ye karşı muhtemel bir operasyona sıcak bakmadığını ve askeri operasyon seçeneğinin bu iki ülke için son çare olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Gates, Irak'ta durumun düzelmemesi halinde Türkiye, Suriye ve İran'ın Irak'a girerek çeşitli etnik grupları korumaya çalışacağı uyarısında bulundu. Gates, "Irak'ı kaos içinde bırakmayacak ve ABD'nin uzun dönem çıkarlarını koruyacak, bölgeye umut getirecek bir strateji üzerinde çalışmamız lazım" diye konuştu.

Göreve geldiği takdirde Amerikan askeri liderlerinin tavsiyelerini ciddiye alacağına dair söz de veren Gates, daha önce de Irak tavsiye grubunda çalışmıştı. ABD'nin Irak'ta askeri varlığını sürdürmeye uzun bir süre daha devam edeceğini düşündüğünü belirten Gates, ancak asker sayısının büyük ölçüde azaltılabileceğini aktardı. Eski CIA Sovyetler Birliği analisti olan Gates, İran'a karşı bir askeri operasyonun kesinlikle son çare olacağını, diploması yönteminin kullanılması gereken yöntem olduğunu söyledi. Gates, İran ile yaşanacak askeri bir çatışmanın çok dramatik sonuçlar verebileceğini söyledi.

Kaynak: İHA