Washıngton: ABD'de Kongre Ara Seçimleri Devam Ediyor

Washıngton: ABD'de Kongre Ara Seçimleri Devam Ediyor

ABD'de Bu Sabah Erken Saatlerde Başlayan Oy Verme İşlemleri Devam Ederken, Demokratların Zafer İlan Etmeye Hazırlandığı Bildirildi.

Washıngton: ABD'de Kongre Ara Seçimleri Devam Ediyor

ABD'de bu sabah erken saatlerde başlayan oy verme işlemleri devam ederken, Demokratların zafer ilan etmeye hazırlandığı bildirildi.

Yaklaşık 200 milyon seçmenin sandık başına gittiği ABD ara seçimlerinde, Demokratlar 1994 yılından bu yana ilk kez Kongre'de üstünlüğü yeniden ele geçirmenin hayalini kurarken, Cumhuriyetçilerin çoğunluğu kazanma olasılığının az olduğu belirtiliyor. İlk kez elektronik sistemle oy veren ABD'de çeşitli eyaletlerde oy vermeyle ilgili sorun yaşandığı, Ohio ve Florida'nın sorunlu seçim merkezlerinin başında geldiği belirtiliyor. Kongre'de dengelerin değişmesi, Bush yönetiminin son iki yılını da büyük ölçüde etkileyeceğe benziyor. Eski ABD başkan aday adayı ve Demokratik Milli Komite Başkanı Howard Dean, Kongre'yi kazanacaklarını söylerken, Senato'nun geleceğine dair yorum yapmaktan çekindi. Başkan George W. Bush ise, memleketi Teksas'ta oy kullandıktan sonra, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan halkını, oy vererek vatandaşlık görevlerini yerine getirmeye davet etti. "Oy kullanın ve sesinizi duyurun" diye konuşan Bush, günün geri kalan kısmını eşi Laura Bush ile seçim sonuçlarını takip ederek geçireceğini söyledi.

Öte yandan 2000 ve 2004 yıllarındaki seçimlerde ABD seçimlerine gölge düşüren teknik arızalar bu sene de kendini gösterdi. Bazı makinelerin sisteminin çöktüğü haberleri gelirken, büyük ölçüde oy verme işleminin sorunsuz geçtiği kaydediliyor. Çekişmeli bir seçim kampanyasına sahne olan 2006 ara seçimlerinde en çok tartışılan konular arasında Irak savaşı, ırkçılık, göçmen yasası, seks skandalları ve terörizm yer aldı. Irak savaşı seçim sonuçlarını belirleyecek ana konu haline geldi.