Wall Street Jornal: "Yahudi Oylar Demokratlar'dan Cumhuriyetçilere Kayabilir"

Wall Street Jornal: "Yahudi Oylar Demokratlar'dan Cumhuriyetçilere Kayabilir"

ABD'nin Ünlü Wall Street Journal Gazetesi, Barack Obama'nın Demokrat Partinin Adaylığına Yaklaşması Sebebiyle, Yahudi Oyların İlk Defa Cumhuriyetçi Parti İçin Elde Edilebilir Haline Geldiğini Yazdı. Bu İhtimal, Her İki Partinin Sözcülerinin Barack Obama'nın İsrail ile İlgili Görüşleri Konusunda Son Günlerde Yoğun Bir Söz Düellosuna Girmesine Sebep Oluyor. Wsj, Gerek Barack Obama'nın Gerekse de ...

Wall Street Jornal:

ABD'nin ünlü Wall Street Journal gazetesi, Barack Obama'nın Demokrat Partinin adaylığına yaklaşması sebebiyle, Yahudi oyların ilk defa Cumhuriyetçi Parti için elde edilebilir haline geldiğini yazdı. Bu ihtimal, her iki partinin sözcülerinin Barack Obama'nın İsrail ile ilgili görüşleri konusunda son günlerde yoğun bir söz düellosuna girmesine sebep oluyor. WSJ, gerek Barack Obama'nın gerekse de John McCain'in İsrail'e destek konusunda aynı Senato tavırları almış olmasına rağmen, Obama'nın, İsrail'e yönelik çıkışlarda bulunan İran Devlet başkanı Mahmut Ahmedinejad ile ön koşulsuz görüşeceğini belirtmesinin Yahudi seçmeleri endişelendirdiğini kaydetti.

Gazete, McCain'in ülkedeki en önde gelen Yahudi politikacılardan biri olan Connecticut Senatörü Joe Lieberman'ın desteği sebebiyle de Yahudi oylarını çekebileceğini belirtti. Yahudi oyları, Florida, Pennsylvania ve Connecticut gibi kritik eyaletlerde, iki partinin birbirine yakın oylar alması halinde belirleyici olabilecek.

Bugüne kadar Yahudi oylar büyük çoğunlukla Demokrat Parti'ye gidiyordu. Ronald Reagan, 1980 yılında Yahudi oyların yüzde 39'unu kazanarak, bu seçmen kitlesinin en büyük desteğini kazanan Cumhuriyetçi aday olmuştu. George Bush ise, 2000 yılında Yahudi seçmenlerin yüzde 19'unun, 2004 yılında ise yüzde 24'ünün desteğini almıştı. Gallup tarafından geçen hafta yapılan ankette, Obama - McCain eşleşmesi durumunda Yahudi seçmenlerin yüzde 61'i Barack Obama'ya, yüzde 32'si McCain'e oy vereceklerini belirtmişti.

Yahudi asıllı Demokrat stratejist Steve Rabinowitz, "Obama ve McCain'in İsrail politikasında farklı düşünmedikleri daha iyi anlaşıldıktan sonra Yahudi seçmenlerin dikkati de adayların iç politika yaklaşımlarına kayacak bu da Obama'nın bu seçmen tabanından bulduğu desteği daha da artıracak" dedi. Cumhuriyetçi Parti, Yahudi oylarını kazanmak için "Obama'nın Hamas'ın kazanmasını istediği aday olduğunu" iddia eden propaganda yapıyor. Son olarak Atlantic dergisine konuşan Obama ise, "Hamas terörist bir organizasyondur ve defalarca kınadığımı belirttim. İsrail'i tanımadıkları ve teröri kınamadıkları sürece muhatap alınamaz." diye konuştu.

Hafta içinde Washington'da İsrail büyükelçiliğinde verilen 60'ncı yıl davetine de katılan Obama'nın, "Size vaat ediyorum ki; İsrail'in ve İsrail halkının güvenliği için ne gerekliyse yapacağım." şeklindeki sözleri, davetlilerden büyük alkış almıştı.

BUSH, İSRAİL'DEN GÖNDERMEDE BULUNDU

Öte yandan Başkan George Bush'un, 60'ncı yılını kutlayan İsrail'de parlementoya hitap ederken, "Radikallerle ve teröristlerle konuşmak 2'nci dünya savaşında Hitler ile diyalog kurmaya" benzetmesi, Demokrat adaylara yönelik bir gönderme olarak yorumlandı. Bush konuşmasında, "1939 yılına Hitler Polonya'ya girdiğinde bir Amerikan senatör, 'konuşursak önüne geçebiliriz' dedi. Biz tarihin itibar etmediği bu yaklaşıma taviz diyoruz" dedi. Bush'un her ne kadar isim vermese de bu sözleriyle, ABD'nin İran, Venezuela ve Küba develet başkanlarıyla konuşmasını savunan Obama'ya ve geçtiğimiz günlerde Hamas ileri gelenleriyle buluşan eski Başkan Jimmy Carter'a gönderme yaptığı yorumları yapılıyor.

Barack Obama'nın kampanyası ise bu sözlere anında yazılı açıklama yaparak, "Başkan Bush'un İsrail'in 60'ncı yıl kutlamasını gölgeleyecek şekilde, bu günü ucuz iç politika atakları için kullanmasını üzüntüyle müşahade ediyoruz" şeklinde karşılık verdi.

Kaynak: CHA