Vücudumuzdaki Bakterilere Dikkat Edilmeli

Vücudumuzdaki Bakterilere Dikkat Edilmeli

Vücudumuzdaki Bakterilere Dikkat Edilmeli
Bültenler - Haberler | Sağlık

Enterohemorajik Escherıchıa Colı ve Hemolitik Üremik Sendrom bakterilerinin tanısı ve tedavi yolları.

Enterohemorajik Escherıchıa Colı (Ehec) ve Hemolitik Üremik Sendrom (HUS)

Enterohemorajik E. coli (EHEC):

E. coli, insan normal barsak florasında bulunan büyük bir bakteri grubudur. Çoğu zararsız olmakla birlikte, bazı türleri diyare, üriner enfeksiyon, pnömoni gibi önemli enfeksiyonlara yol açabilirler. EHEC ise, Şiga toksini, diğer adıyla Vero toksin salgılayan bir E. coli türüdür. EHEC'in optimal üreme ısısı 37ºC olmakla birlikte, 7-50ºC arasındaki sıcaklıklarda da yaşayabilir. Yiyeceklerin tamamının 70ºC ve üzerinde pişirilmesi durumunda ise canlılığını kaybeder.

Semptom ve Bulguları:

Bakteri alındıktan ortalama 3-4 gün (1-10 gün) sonra hastalık belirtileri başlar. Karın ağrısı, ishal ve kusma ile seyreden gastroenterite neden olur. İshal genellikle kanlı ishal şeklindedir. Bazen hafif ateş olabilir. Çoğu hasta 10 günde iyileşir. Ancak az bir kısmında, özellikle 5 yaş altı çocuklar ve yaşlılarda, ciddi enfeksiyon tablosu ve hemolitik üremik sendrom gelişebilir.

Hemolitik Üremik Sendrom (HUS):

HUS, EHEC'in hayati tehlikesi olan ciddi bir komplikasyonudur. Hastaların yaklaşık %5-10'nunda görülür. Genellikle ilk gastrointestinal semptom başladıktan 1 hafta sonra ortaya çıkar. Bu da çoğunlukla ishalin düzelme dönemine rastlar. Akut böbrek yetmezliği, hemolitik anemi ve trombositopeni ile karakterize bir klinik tablodur. Bu hastaların hastaneye, hatta bazılarının yoğun bakım ünitesine yatırılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda diyaliz veya plazmaferez ihtiyacı olabilir. Hastaların çoğu birkaç haftada iyileşmekle birlikte, bazılarında nörolojik komplikasyonlar (%25), kalıcı böbrek hasarı (%50) ya da ölüm (%3-5) meydana gelmektedir.

Bulaşma Yolları:

EHEC'in majör rezervuarı, inek, koyun, keçi, geyik, deve gibi çift tırnaklı hayvanlardır. Bu hayvanların barsağında yaşar, ancak onlarda enfeksiyona yol açmaz. İnsanlar için en büyük kaynak ineklerdir. İnsanlara, hayvan ya da enfekte insan dışkısı ile kontamine yiyeceklerin ağızdan alınması ile bulaşır. Pastörize edilmemiş çiğ süt ve iyi pişirilmemiş et bulaştırma riski en yüksek olan yiyeceklerdir. Bunun yanında, kontamine çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmadan tüketilmesi, hayvan ya da hastalığa yakalanmış kişilerin dışkısı ile temas sonrasında ellerin yeterince dezenfekte edilmemesi, kontamine suların içilmesi ya da kontamine sularda yüzerken su yutulması ile de bulaşabilir. Şimdiye kadar, iyi pişirilmemiş hamburger, biftek, salam, çiğ süt, yoğurt, peynir, taze sebze ve meyve gibi yiyeceklerin kaynak olduğu çeşitli salgınlar bildirilmiştir.

Direkt temas (fekal-oral) önemli bir bulaş yoludur. Bakterinin dışkı ile atılıma süresi genellikle bir haftadan daha az olmasına rağmen, bazen birkaç hafta hatta birkaç ay dışkıda kalarak asemptomatik taşıyıcılığa neden olabilmektedir. Özellikle küçük çocuklarda taşıyıcılık daha sık görülmektedir.

Tanı:

Kültürde üretilen bakteride stx2 geninin PCR ile veya Şiga toksini Stx2'nin ELISA ile tespit edilmesi ile kesin tanı konulur.

Tedavi:

Tedavisi semptomatiktir. Hastaların çoğu 5-10 günde kendiliğinden iyileşir. Sıvı elektrolit dengesinin sağlanması tedavinin esasını oluşturmaktadır. Şiga toksini üretimini ve HUS riskini artırabileceği nedeni ile genellikle tedavide antibiyotik ve antidiyaretik kullanımı önerilmemektedir. Almanya'da görülen son salgın sebebiyle Alman Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin, raporuna göre Şiga toksini üretimi artıran florokinolonlar, TMP-SMZ, aminoglikozidler ve fosfomisin bu hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, karbapenemler (ilk tercih), yeni makrolidler ve rifampisin güvenli antibiyotiklerdir. İnvazif EHEC enfeksiyonu, süperenfeksiyon ya da başka nedenlerde antibiyotik verilmesi gereken durumlarda bu antibiyotikler kullanılabilirler.

Korunma:

Korunmada genel hijyen kurallarına uyulması en önemli noktadır. El ve gıda temizliğine çok dikkat edilmelidir. Tuvaletten sonra, yemek hazırlamadan ya da yemek yemeden önce, hayvanlarla veya çevre ile temas ettikten sonra mutlaka eller yıkanmalıdır. Etler pişirilmeden yenmemelidir. En az 70 derecede etin tümü pişirilmelidir. Pastörize edilmemiş çiğ süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkanarak (sirkeli suda bekletilebilir) yenmelidir. Göl, nehir, havuz gibi sularda yüzerken su yutmamaya özen gösterilmeli ve havuzların yeterince klorlanmasına dikkat edilmelidir.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title