Viyana: Uaea Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı

Viyana: Uaea Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (Uaea) Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Ajansın Viyana'daki Merkezinde Devam Ediyor. Diplomatik Kaynaklar, Ajansın Yönetim Kurulunun, Oybirliğiyle 2 Yıllık Bir Süre İçin İran'ın Arak Ağır Su Reaktörüne Mali Destek Verilmemesi Kararı Aldığını Belirtti.

Viyana: Uaea Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) olağan yönetim kurulu toplantısı, ajansın Viyana'daki merkezinde devam ediyor. Diplomatik kaynaklar, ajansın yönetim kurulunun, oybirliğiyle 2 yıllık bir süre için İran'ın Arak ağır su reaktörüne mali destek verilmemesi kararı aldığını belirtti.

UAEA'nın Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan olağan genel kurul toplantısında, İran'ın Arak ağır su reaktörüne mali desteğin onaylanmamasının nedeni, İran'ın bunu nükleer silahlanma amacıyla kullanmasından korkulması olarak ifade edildi. UAEA Yönetim Kurulu'nun, 2 yıl sonra İran'ın yardım talebini yeniden değerlendireceği kaydedildi. UAEA Başkanı Muhammed El Baradei, İran yönetiminin UAEA ile şeffaf işbirliği yapmaya yanaşmadığını yineleyerek, "İran Yönetimi'nin, sorunun çözümü için diyalog ve diplomatik görüşmeleri seçmesini umuyorum" dedi. İran'ın UAEA nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, ülkesinin nükleer dosyasının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden UAEA'ya tümüyle geri gönderilmesi halinde, UAEA ile tam işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Kendilerine yönelik, 'nükleer silah üretmek istedikleri' yolundaki iddiaları reddeden Sultaniye, UAEA yönetim kurulu toplantısında tartışma konusu olan Arak bölgesindeki ağır su reaktöründe de, tıp alanında kullanılmak üzere radyo izotop üretildiğini savundu.

Ülkesinin, iddia edildiği gibi nükleer silah üretmenin peşinde olmadığını yineleyen Sultaniye, "2-3 yıldan beri tekrarladıkları gibi, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı aldığı yaptırım kararının yasal bir temeli bulunmuyor" diye konuştu.

Toplantıda ABD'nin BM daimi temsilcisi Büyükelçi Gregory Schulte ise, İran'ın nükleer çalışmalarını eleştirdi.