Viyana: İran'ın Nükleer Programı

Viyana: İran'ın Nükleer Programı

Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Biraraya Gelen Uluslararası Atom Enerji Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, İran'ın Nükleer Programına İlişkin Görüşmelerde Bulunuyor. ABD Büyükelçisi Gregory Schulte, İran İçin Diplomatik Yolun Halen Açık Olduğunu Belirterek, İran Hükümetinin Doğru Seçim Yapması Gerektiğini Dile Getirdi.

Viyana: İran'ın Nükleer Programı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da biraraya gelen Uluslararası Atom Enerji Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri, İran'ın nükleer programına ilişkin görüşmelerde bulunuyor. ABD Büyükelçisi Gregory Schulte, İran için diplomatik yolun halen açık olduğunu belirterek, İran hükümetinin doğru seçim yapması gerektiğini dile getirdi.

İran'ın nükleer programına ilişkin belirsizlik devam ediyor. İran hükümeti bir yandan uluslararası kamuoyunun temsilcileriyle görüşmelerini sürdürürken, diğer yandan da uranyum zengileştirme çalışmalarının durdurulmasına ilişkin taleplere karşı çıkıyor. Bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da biraraya gelen UAEA Yönetim Kurulu üyeleri, İran'ın durumunu değerlendiriyor. Toplantıya katılan ABD Büyükelçisi Gregory Schulte, İran için diplomatik yolların halen açık olduğunu söyleyerek, İran'ın doğru seçim yapmasını istedi. İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alması konusuna atıfta bulunan Schulte, "Ne yapılması gerektiği biliniyor. İran halen doğru seçimi yapabilir ve BM Güvenlik Konseyi'nin olası yaptırımından kurtulabilir" dedi.

İranlı liderler için yapılabilecek en iyi seçimin, uluslararası kamuoyu ile işbirliği yaparak, nükleer programın tamamen barışçıl olduğunu kabul ettirmeye çalışmak olacağını kaydeden Schulte, aksi halde izolasyon ve yaptırımdan başka bir seçeneğin kalmayacağına dikkat çekti.

Kaynak: İHA