Viyana'da Kosova Zirvesi

Viyana'da Kosova Zirvesi

Kosova'nın statüsünü belirlemeye yönelik üst düzey görüşmelerin ilki, BM gözetiminde Viyana'da başladı.

Viyana'da Kosova Zirvesi

Kosova'nın statüsünü belirlemeye yönelik üst düzey görüşmelerin ilki, BM gözetiminde Viyana'da başladı.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari başkanlığındaki görüşmede Sırbistan'ı Devlet Başkanı Boris Tadiç, Başbakan Voyislav Koştunitsa ve Dışişleri Bakanı Vuk Draskoviç temsil ediyor.

Kosovalı Arnavutlar ise görüşmeye Başbakan Fatmir Seydiu ve Agim Çeku başkanlığında 15 kişilik bir heyetle katılıyor.

Görüşmeye ev sahibi kimliğiyle Başbakan Wolfgang Schüssel ile birlikte katılan Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, ''taraflardan soruna gerçekçi yaklaşmalarını ve sorunun çözümü için çaba harcamalarını beklediğini'' söyledi.

Plassnik, ''tarafların, bu fırsatı Kosova'da yaşayan insanların iyiliği ve bölgenin istikrarı için kullanmaları'' umudunu dile getirdi.

Bölgedeki savaşın sona erdiği 1999 yılı Haziran ayından bu yana BM denetimi altında bulunan Kosova'nın statüsünü belirlemek üzere ilk kez üst düzeyde bir araya gelen Arnavut ve Sırp temsilcilerinin bugünkü ilk görüşmede anlaşmaya varmaları beklenmiyor. Belgrad ile Priştine heyetleri arasında bugüne kadar kültürel değerlerin korunması, ekonomik ve sosyal konularda toplam 7 görüşme yapıldığını ve sonuç alınamadığını anımsatan siyasi gözlemciler, ''üst düzeyde yapılan bugünkü ilk görüşmenin de anlaşmayla sonuçlanmasının beklenmediğini'' belirtiyor.

Sırbistan'ın Kosova'nın bağımsızlığının kesinlikle kabul edilmeyeceği yolundaki açıklamaları ve Arnavutların bağımsızlıkta ısrar etmeleri nedeniyle, Kosova'nın uzun bir süre daha BM denetiminde kalabileceği belirtiliyor.

Kosova'nın statüsünü belirlemeye yönelik üst düzey görüşmenin ilk turunun akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor. BM yetkilileri, Ahtisaari'nin görüşme sonunda basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdiler.