Viktorya Gölündeki Balıkların Evriminin Nedeni Işık

Viktorya Gölündeki Balıkların Evriminin Nedeni Işık

Afrika'nın Doğusunda Bulunan Viktorya Gölündeki Çiklit (Çiklet -Cichlid) Balıklarının Evrim Geçirerek Çok Renkli Olmalarının Coğrafi Konumdan Değil, Yaşam Alanlarının Işığının Değişken Olmasından Kaynakladığı Ortaya Çıktı.

Viktorya Gölündeki Balıkların Evriminin Nedeni Işık

Afrika'nın doğusunda bulunan Viktorya Gölündeki çiklit (çiklet-cichlid) balıklarının evrim geçirerek çok renkli olmalarının coğrafi konumdan değil, yaşam alanlarının ışığının değişken olmasından kaynakladığı ortaya çıktı.

İsviçre'deki Bern Üniversitesinden bilim adamları, yeni türlerin bir hayvanın yeni bir coğrafi bölgeye alışmasıyla ortaya çıktığını, ancak Viktorya Gölündeki çiklit balıklarında bu durumun geçerli olmadığını, bu balıkların maruz kaldıkları ışığa göre evrim geçirdiğini belirtti.

Normalde "Pundamilia pundamilia ve Pundamilia nyererei" türü bu balıkların renklerine göre, kırmızı ya da mavi olanlarla çiftleştiklerini belirten bilim adamları, ancak göldeki bu balıkların görme sistemlerinin evrim geçirdiğini ve hayvanların farklı renkten türdeşleriyle çiftleşmeye başladığını, böylece yeni bin türün oluştuğunu vurguladılar.

Tanzanya, Uganda ve Kenya topraklarında bulunan dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölü, Afrika'nın en büyük gölü olan Viktorya, en az 500 balık türüne ev sahipliği yapıyor. Göl farklı ışık alanlarına sahip.

Bilim adamlarının konuya ilişkin makalesi İngiliz "Nature" dergisinde yayımlandı.