Vestel Televizyonda Avrupa Pazarında Yüzde 25 Pazar Payını Hedefliyor.

Vestel Televizyonda Avrupa Pazarında Yüzde 25 Pazar Payını Hedefliyor.

Vestel Televizyonda Avrupa Pazarında Yüzde 25 Pazar Payını Hedefliyor.
ANKA - Haberler | Ekonomi

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel'in tüm dünyada ürünlerini ihraç ettiği ülke sayısının 145'e ulaştığını açıkladı.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel'in tüm dünyada ürünlerini ihraç ettiği ülke sayısının 145'e ulaştığını açıkladı. Vestel'in LED TV pazarında yüzde 20.3'lük pazar payı ile Avrupa'da Samsung'un ardından ikinci sırada bulunduğunu söyleyen Erdoğan, Vestel'in hedefinin Avrupa'da yüzde 25'lik bir pazar payına ulaşmak olduğunu söyledi. Erdoğan, mobil cihazların özellikle akıllı telefon ve tablet bilgisayarların iletişimdeki öneminin hızla arttığına dikkat çekerek, Vestel'in akıllı telefon üretiminde de son aşamaya geldiğini ve Ağustos 2014'te Vestel markalı akıllı telefonları pazara sunacaklarını bildirdi.

Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'nın Antalya'da düzenlenen Global Conference'ına katılarak Vestel hakkında bir sunum yapan Turan Erdoğan toplantıda dünya basınından gelen soruları da yanıtladı.Erdoğan'a dünya basınından en fazla yöneltilen soru "Bizim ülkemizde de üretim yapmayı planlıyor musunuz" şeklindeki sorular oldu. Erdoğan, Vestel'in kendi markalı ürünleri yanı sıra bir dizi dünya markası için de üretim yaptığını belirterek, Japonya'nın tüm önemli markaları için de üretim yaptıkları ancak bu ülkede üretim tesisi kurmanın güçlüğünü belirterek " Japonya pazarı zor bir pazar " dedi. Erdoğan, sorular üzerine Güney Kore pazarına girme konusunda da bu ülkede tarife dışı gümrük engellerine değinerek, Güney Kore pazarındaki korumacı uygulamalara dikkat çekti. Erdoğan " Ancak korumacılığın azı da iyidir" dedi.

-YILDA 22 MİLYON ADET ÜRETİM KAPASİTESİ-

Turan Erdoğan, Vestel'in Avrupa'nın tek lokasyonda üretim yapan ve yıllık 22 milyon adet ürün kapasitesine sahip en büyük endüstri kompleksine sahip bir marka olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: "Yılda 22 milyon adet ürün üretme kapasitesine sahip fabrikamızda 16 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. 2013 yılında elde ettiğimiz 5 milyar dolar ciro ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahibiz. Ciromuzun 1 milyar dolarını iç satışlardan, 4 milyar dolarını dış satışlardan elde ediyoruz. Bu yıl ihracat haritamıza Butan, Brunei, Myanmar, Mikronezya ve Zimbabve olmak üzere 5 yeni ülke ekledik. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını 145'e çıkardık. Türkiye'deki ihracat lideri konumumuza, Avrupa LCD TV pazarında da ulaşmayı hedefliyoruz. Avrupa LCD TV pazarında yüzde 20,3'lük pazar payıyla 2. sırada yer alıyoruz."

-HER AÇIDAN İZLENEBİLEN ULTRA HD LED TV-

Vestel'in, tüketici elektroniği, beyaz eşya sektörleri dışında küçük ev aletleri ve LED aydınlatma sektörlerinde de iddialı olduğunun altını çizen Erdoğan şöyle konuştu: "2013 yılında Borderless, Ultra HD 4K ve yeni seri akıllı TV'lerimize entegre olarak sunduğumuz "Çifte Ekran' özelliği ile sektöre damgamızı vurduk. 2014'te ise Ultra HD LED TV ve her açıdan aynı seyir keyfini sunan Curved TV üretimlerimize başlamayı hedefliyoruz. Ankastre ürün kategorisinde ise gazlı ocaklara göre yüzde 55 enerji tasarrufu sağlayan Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli indüksiyon ocak serisini piyasaya sürdük. Bunların yanı sıra küçük ev aletleri sektöründe Mix-Go ürünümüzle fark yarattık. LED Aydınlatma ürünlerimizle de ülkemizin enerji tasarrufunu artıracak LED Sokak aydınlatmaları projesiyle yakından ilgileniyor, ürünlerimizle ülkemize fayda sağlayacak projelerde yer almak istiyoruz."

-YÜZDE 80 ENERJİ VE SU TASARRUFLU ÇAMAŞIR MAKİNASI-

Vestel'de tüm ürünlerin çevre bilinci ile üretildiğini ve enerji tasarrufunun en öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu konudaki hassasiyetlerini koruyacaklarını belirterek,""Ürünlerimizin neredeyse tamamı A+ enerji sınıfı ürünler. Biz daha yüksek enerji sınıflarındaki enerji sayısını artırmak için çalışan bir markayız. Tüketicilerimizde enerji tasarrufu bilincinin oluşmasına büyük önem veriyoruz. 2014 yılında A+++ ürünlere göre yüzde 80 daha az enerji ve su tüketimiyle dünya rekortmeni olan çamaşır makinemizi piyasaya süreceğiz. Güçlü rakiplerin yer aldığı bir sektörde dünya rekortmeni ürün sahibi Türk bir marka olmaktan gurur duyuyoruz"diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title