Verdiği Sözü Tuttu!

Verdiği Sözü Tuttu!

Kuzey Rüzgarı Dizisinden Ayrılacağını Söyleyen Kadir İnanır, Neden Bu Kararı Almıştı, İşte Ayrıntılar...

Verdiği Sözü Tuttu!

KUZEY RÜZGARI DİZİSİNDEN AYRILACAĞINI SÖYLEYEN KADİR İNANIR, NEDEN BU KARARI ALMIŞTI, İŞTE AYRINTILAR...

Aslında perşembenin gelişi çarşambadan belliydi... Kadir İnanır'ın bir süre önce başrolünü oynadığı 'Kuzey Rüzgarı'nın setinde kendi dizisi de dahil olmak üzere dizi sektörüne dair söylediği sözler onun dizideki sonunu getireceğinin habercisiydi. Peki İnanır, başrolünü oynadığı bir diziyle yollarını ayıracak neler söylemişti:

'Türkiye'de diziler sinema filmi kadar uzunlukta çekiliyor. 90 dakikalık bir film bir iki ayda çekiliyor. Biz 90 dakikalık bir diziyi bir haftada çekiyoruz. Senaryoları sette görüyoruz, eleştiri hakkımız bile olmuyor. İnsanlar sabahlara kadar uykusuz, gözleri patlak bir şekilde dizi çekiyor. Zamana karşı amansız yarışta işin kalitesi düşüyor. Seyirciye saygısızlık ediliyor. Seyirci de bu hataları cezasız bırakmıyor. Dizi sektörü kendine ihanet ediyor.'

Kadir İnanır'ın Oktay Kaynarca ile başrolünü paylaştığı 'Kuzey Rüzgarı'nın yön değiştirmesine ilişkin de şöyle bir eleştirisi vardı:

'Diziye kabadayı dünyasının öyküsü olarak başladık. Plastik dünyanın naylon delikanlılarını ortaya çıkaracaktım ama iş pastel bir aşk öyküsüne dönüştü, haliyle reytingler de düştü. Bu yanlış düzelmezse 13. bölümden sonra yokum...'

Her dizide ortalama 80 kişi çalışıyor. Bu, çekimi süren dizilerde 5 bin civarında emekçi demek...

İnanır'ın 'dizi vahşeti'ne dair söylediklerinin altına öyle sanıyorum ki dizi sektöründen ekmek yiyenlerin çoğu da imza atar...

Ancak altına imza atılan İnanır'ın infazı oldu. Niye?

İlk kez biri çıkıp 'Kral çıplak' dedi diye...

İnanır'ın söylediklerini 'Yediği kaba tükürmek' veya 'Ekmek yediği yere ihanet' olarak algılayanlar, kafa kafaya verip, düğün sahnesindeki bir çatışmada Kadir İnanır'ı vurup, diziden çıkarmaya karar verdi.

Bu kararı alanlar da aslında İnanır, 'Böyle giderse 13. bölümden sonra yokum' derken asıl kastettiği şeyin diziden ayrılmak değil, 'Kuzey Rüzgarı'nı pastel bir aşk hikayesinden çıkartıp, kabadayı kulvarına sokmak istediğini biliyor.

Tabii şöyle de bir gerçek var.

Kadir İnanır, Tarık Akan, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit gibi Yeşilçam'ın starlarını taşımak da - maddi ve manevi olarak - fedakarlık gerektirir. Her yapımcı da bu dengeyi sağlıklı kuramayabilir...

'Kuzey Rüzgarı'ndaki karşılıklı bu inatlaşma ve güç savaşı öyle bir hal aldı ki yapımcı İbrahim Mertoğlu'nun önünde iki seçenek kaldı.

Ya İnanır'ın söylediklerine katlanacaktı ya da İnanır'ı kanatlandıracaktı.

İbrahim Mertoğlu ikinci yolu seçti.

Söylenenlere göre Mertoğlu bu kararı Show TV Genel Müdürü Saner Ayar'ın bilgisi dahilinde verdi ve senariste 13. bölümü Kadir İnanır'ı vurulup diziden çıkarılacak şekilde sipariş etti. Senaryo bu şekilde yazıldı. Ancak İnanır, dizide kendisi için reva görülen bu 'son'a tepki gösterince senaryo değişti.

Sette son şekli verilen senaryoda yine düğünde bir silahlı çatışma sahnesi var.

Çatışma başladığında salonda olan İnanır, çatışma bittiğinde kayıplara karışacak. İnanır, senaryo gereği vurularak değil de adeta ışınlanarak diziden çıkarılacak.

Sözünü ettiğim bu sahneler 'Kuzey Rüzgarı'nın pazartesi akşamı Show TV'de ekrana gelecek 13. bölümünde yaşanacak.

Ve 'Kuzey Rüzgarı'nda meydan Oktay Kaynarca'ya kalacak.

14. bölümden itibaren dizinin tüm reyting başarısı ya da başarısızlığının faturası da Kaynarca'ya çıkacak.

Kaynak: Gecce