Venezuela'da Tüm Ülkeyi Karanlığa Gömen Elektrik Kesintisini Araştırmak İçin Komisyon Kuruluyor

Venezuela'da Tüm Ülkeyi Karanlığa Gömen Elektrik Kesintisini Araştırmak İçin Komisyon Kuruluyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, tüm ülkede adeta hayatı durduran ve sabotaj olarak değerlendirilen elektrik kesintisini araştırmak Rusya, Çin, İran ve Küba'dan uzmanlarla bir komisyon kurulması talimatını verdi.

Venezuela'da tüm ülkeyi karanlığa gömen ve artık büyük ölçüde giderilen elektrik kesintisine neden olan "sabotajı" araştırmak için komisyon kuruluyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 7 Mart'ta ülkenin neredeyse tamamını ışıksız bırakmasının yanında iletişimi ve internet erişimini de sekteye uğratan elektrik kesintisinin ardından yapılan çalışmalarla ilgili başkent Caracas'ta kurulan kriz merkezinde denetlemelerde bulundu.

"SABOTAJI" ARAŞTIRMAK İÇİN KOMİSYON KURULMASI TALİMATI VERDİ

Kesintiyi ülkenin doğusunda Guri olarak bilinen Simon Bolivar Hidroelektrik Santrali'ne düzenlenen ve birden fazla aşamaya sahip bir sabotaj olarak değerlendiren Maduro, bu sabotajı araştırmak için Rusya, Çin, İran ve Küba'dan uzmanlarla bir komisyon kurulması talimatı verdiğini aktardı.

Nicolas Maduro

KOMİSYON, DEVLET BAŞKAN YARDIMCISI RODRİGUEZ'İN SORUMLULUĞUNDA

Söz konusu ülkelerin "Siber saldırılar konusunda büyük tecrübesi" bulunduğunu belirten Maduro, komisyonun Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez'in sorumluluğunda olduğu bilgisini paylaştı.

50 BİN TANKER SU HAZIR TUTULUYOR

Kesintinin ardından hizmet veremeyen ve Venezuelalıları su kaynaklarına hücum ettiren şebeke suyu yokluğu ise hükümetin karşısında en büyük sorun olarak durmaya devam ediyor.

Bu konuda da "Mavi Tanker" isimli acil müdahale planını devreye aldıklarını söyleyen Maduro, hükümetin yaklaşık bir yıl önce uygulamaya koyduğu "vatan kartı" sahiplerine dağıtılmak üzere 50 bin tanker suyun hazır tutulduğunu kaydetti.

ÇİN, ELEKTRİK KESİNTİSİNİN GİDERİLMESİ İÇİN YARDIMA HAZIR

Öte yandan iktidara yakın Ultimas Noticias internet haber sitesine göre Çin hükümeti, Venezuela'daki elektrik kesintisinin tamamen giderilmesi için yardım etmeye hazır.

Ülkesindeki bir basın toplantısında konuya ilişkin konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, "Çin, elektriklerin tamamen sağlanması için gerekli tüm teknik desteği ve yardımı Venezuela'ya sağlamaya hazır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA