Veli ve Öğrencilere Meslek Seçimi Uyarısı

Veli ve Öğrencilere Meslek Seçimi Uyarısı

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı Akbaba, Gençleri Uyararak, "Geleceğinizi Şansa Bırakmayın."dedi.

Veli ve Öğrencilere Meslek Seçimi Uyarısı

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı Akbaba, gençleri uyararak, "Geleceğinizi şansa bırakmayın."dedi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Sitesi'nde Rotasını Çizen Gençlik Projesi kapsamında düzenlenen "Meslek seçimi ve aile tutumu" adlı konferansın açılış konuşmasını Mühendislik Fakültesi Öğretim görevlisi Buket Karatop yaptı.

Meslek seçimi hakkında konferans veren Prof. Dr. Sırrı Akbaba da, öğrencilerin meslek seçiminde bir çok yanlış yaptığını belirterek, ana ve babalarını mutlaka dikkate almaları gerektiğini söyledi."Kendini tanıdığını zanneden öğrenciler, kendilerine karışılmasını hiç istemezler, fakat onları ailelerinden daha iyi kimse tanıyamaz" diye konuşan Akbaba, "Öğrenciler ergin çağının sonuna kadar kendilerini tanıyamazlar. Bazı emin oldukları şeylerin heves olduğunun farkında değillerdir."şeklinde konuştu.

İnsanların bir ömür boyu mutlu ya da mutsuz oluşunun sebeplerini belirten Akbaba, yetenek, ilgi, kişilik ve mesleki değerin mutlaka bilinmesi gerektiğini bu dört maddenin meslek seçiminde çok önemli olduğunu vurguladı. Kendini tanıyan öğrencilerin meslekleri de çok iyi tanıması gerektiğini ifade eden Akbaba, "Kendi özellikleri ile mesleklerin özelliklerini özdeşleştirmelidirler. İnsanlar farklı tiplere sahip. Her insanın tipi farklıdır. Gerçekçi, sanatçı vb. tip çeşitleri vardır"diye konuştu.

ROTASINI ÇİZEN GENÇLİK Öte yandan "Rotasını Çizen Gençlik" projesinin yapılması için, Eğitim Fakültesi'nden 3 ve Mühendislik Fakültesi'nden de 1 olmak üzere 4 öğrenci, hazırladıkları proje kapsamında kitapçıklar, broşürler ve afişler hazırlayarak vatandaşlara ve ilgili kurumlara ulaştırdılar. Aziziye Koleji, Hilalkent ve Atatürk Meslek Lisesi'nde seminerler veren öğrencilerin projesi Prof. Dr. Sırrı Akbaba'nın konuşmasını yaptığı "Meslek seçimi ve Aile Tutumu" konferansı ile sona erdi.

(AY-İRT-Y) 27.02.2008 18:21 TSİ