Vatso Başkanı Kandaşoğlu'nun Deik Toplantısı Değerlendirmesi

Vatso Başkanı Kandaşoğlu'nun Deik Toplantısı Değerlendirmesi

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Sınır Ticareti Konusunda Türk ve İran Hükümetlerinin Gerekli Kolaylıkları Sağlaması Durumunda İran ve Van Arasında Çok İyi Bir Ticari Köprü Kurulabileceğini Söyledi.

Vatso Başkanı Kandaşoğlu'nun Deik Toplantısı Değerlendirmesi

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, sınır ticareti konusunda Türk ve İran hükümetlerinin gerekli kolaylıkları sağlaması durumunda İran ve Van arasında çok iyi bir ticari köprü kurulabileceğini söyledi.

Zahir Kandaşoğlu, katıldığı İran'ın başkenti Tahran'da yapılan ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) gerçekleştirdiği Türk-İran İş Konseyi 7. Ortak Yatırım toplantısı sonrası yazılı bir değerlendirme yaptı. Kandaşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Gümrük kapılarında sorun yaşıyoruz. Yetkililerin bu sorunu çözmesi gerekir. Van'ın çok önemli iş potansiyeline sahip İranlı iş adamlarının Türkiye'ye giriş yapabileceği bir nokta olsun istiyoruz. Bu konuda iki ülke arasında ortak çalışmalar yapılması gerekir. Özellikle sınır ticareti konusunda Türk ve İran hükümetleri gerekli kolaylıkları sağlarlarsa İran ve Van arasında çok iyi bir ticari köprü kurulabilir. Bu çerçevede Kapıköy Sınır Kapısı'nın İran tarafındaki yolun bitirilmesi iki ülke arasındaki en önemli öncelik olmalıdır. Yol sorunu çözüldüğünde iki ülke arasındaki ticaret potansiyeli artacaktır" diye belirtti.

(Eİ-AKK-Y) 13.03.2008 19:38 TSİ

Kaynak: İHA