Vatikan'da Papa 16. Benediktus-köhler Buluşması

Vatikan'da Papa 16. Benediktus-köhler Buluşması

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Vatikan'da Papa 16. Benediktus ile Görüştü.

Vatikan'da Papa 16. Benediktus-köhler Buluşması

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Vatikan'da Papa 16. Benediktus ile görüştü.

Görüşmede, Müslümanlarla diyalog meselelerinin de gündeme geldiği belirtildi.

Köhler, Papa'yla 35 dakika gören görüşme sonrasında, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone'yle de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Vatikan Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, "Görüşmede, başta orta doğu olmak üzere uluslararası sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Özellikle Afrika kıtası konusunda uluslararası arenada dayanışma ruhunun hakim kılınması gerektiği üzerinde durulmuştur" denildi.

Vatikan'ın açıklamasında, dinler arası diyalog konusunun da gündeme geldiğine işaretle, "Gençliğin eğitimi ve dinler arası diyalog için çalışmanın önemine de değinilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Almanya cumhurbaşkanı Köhler ise, basına yaptığı açıklamada, "Papa'ya, başta Alman Müslümanlar olmak üzere Almanya'daki entegrasyon sorunlarından da söz ettim. Zira bunun, İslam ve Hristiyanlık arasındaki diyalog açısından da önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Vatikan, 16. Benediktus ve Köhler görüşmesinin ardından bir klasik müzik dinletisine de ev sahipliği yaptı. Köhler'in beraberinde Vatikana gelen Berlin Filarmoni Orkestrası, Vatikan'daki Clement Salonu'nda Papa için Mozart, Mendelssohn-Bartholdy ve Hugo Wolff'tan parçalar çaldı. Klasik müziğe düşkünlüğüyle tanınan Papa 16. Benediktus'un ise dinleti sonrasında, "Dünya tarihini, bilge bir orkestra şefi konumundaki Tanrı tarafından yönetilen harikulade bir senfoni olarak algılayabiliriz" dediği belirtildi.

Kaynak: AA