Vanlı Dengbej ve Ozanlardan Demokratik Açılıma Destek (Özel)
Haberler » Güncel » Haber

Vanlı Dengbej ve Ozanlardan Demokratik Açılıma Destek (Özel)

Hükümetin Başlattığı Demokratik Açılıma Bir Destek de Vanlı Dengbej ve Ozanlardan Geldi. Kürt Dengbejler, Türküyle Kürdüyle Bu Topraklarda Yaşayan Herkesin Kardeş Olduğunu Belirttiler.

Vanlı Dengbej ve Ozanlardan Demokratik Açılıma Destek (Özel)

Hükümetin başlattığı demokratik açılıma bir destek de Vanlı dengbej ve ozanlardan geldi. Kürt dengbejler, Türküyle Kürdüyle bu topraklarda yaşayan herkesin kardeş olduğunu belirttiler.

Hükümetin başlattığı demokratik açılıma her kesimden destekler sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay partisinin grup toplantısında, "Neşet Ertaş, 'Gönül Dağı' dediği zaman her birimizin tüyleri ürperiyordu. Aynı şekilde 'Şivan Perwer' de 'Halepçe' dediğinde 'Hazal' dediğinde gönül dünyamızın derinliklerine dalıyoruz. Cudi ve Munzur'un eteklerinde dolaşan dengbejlerde aynı topraklara aynı kardeşlik mayası atıyor." demişti. Vanlı dengbejlerde Başbakan Erdoğan'ın liderliğindeki hükümetin başlattığı demokratik açılıma destek olmak için bir araya gelerek, hükümete destek verdiler. Demokratik açılımı desteklediklerini belirten dengbej ve ozanlar, Başbakan Erdoğan'ı cesaretinden dolayı tebrik ettiler.

Vanlı Âşık Mehmet Çağlari, açılıma özel olarak bestelediği bir eseri seslendirdi. Aşık Çağlari, demokratik açılım meselesini önemsediklerini ifade ederek, "Bizler halk ozanları olarak evrenseliz. Bizim için siyaset ve ırk sorunu yoktur. Herkese hitap ettiğimiz için herkesin kardeş olmasını istiyoruz. Demokratik açılımı, doğu ve batı ayırımını düzelteceği, gelişmişliği hızlandıracağını düşünüyoruz. Türkiye'nin bu önemli meselesinde kim önemli ayak atıyorsa biz onun kulu ve kölesi oluruz." dedi.

Vanlı dengbejler Yusuf Kapçak, İsmail Milani ve Bedir Gencer, Kürtçe uzun havalar ve parçalar seslendirdiler. Yusuf Kapçak, Neşet Ertaş'ın söylediği türkülere nasıl özeniyor ve kalplerini yakıyorsa, Şivan Perwer'in de söyledikleri kalplerinde yer ettiğini belirtti. Kapçak, "Tarih boyunca birlikte kardeşçe yaşamış bir halkız. Bu toprakların doğusu ne kadar bizim ise batısı da o kadar bizimdir. Bizde ayrılık gayrılık olmaz, hepimiz kardeşiz. Batıdaki şehit annesinin feryadı bizim ciğerimizi yakıyor. Aynı zamanda bizim kardeşimiz olan bu insanların dağlarda ölen çocuklarının acısı da bizim acımızdır." şeklinde konuştu.

İsmail Milani ise meclisin vatandaşların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatını düzenlemek için seçilmiş vekillerden oluştuğunu ifade ederek, siyasilerin topluma eşitlik, barış ve kardeşlik getirmesi gerektiğini söyledi. Dengbej Bedir Gencer ise Kürtçe "Kelam" olarak ifade edilen eserlerin içeriğinde siyaset barınmadığını, bunların Kürt halkının acılarını, sevinçlerini dile getirirken söylendiğini vurguladı. Gencer, kendilerinin de ozan olarak bu yüzden dengbejlik geleneğini devam ettirdiklerini belirterek, barış ve kardeşliğin yer edinmesi için çalıştıklarını kaydetti. (CİHAN)