Van Yyü Rektörü Aşkın'ın Davası

Van Yyü Rektörü Aşkın'ın Davası

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Yyü) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile Bazı Üniversite Görevlilerinin, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Yargılandığı Davaya Bugün Devam Edildi. Önceki Duruşmada Mütalaasını Hazırlamak İçin Mahkeme Heyetinden Süre İsteyen Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş Talebini Tekrarlarken; Mütalaasını Hazırlamak İçin Dün Dosyanın Tevdiine İlişkin Talepte Bulunan Cumhuriyet Savcısı ...

Van Yyü Rektörü Aşkın'ın Davası

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile bazı üniversite görevlilerinin, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davaya bugün devam edildi. Önceki duruşmada mütalaasını hazırlamak için mahkeme heyetinden süre isteyen Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş talebini tekrarlarken; mütalaasını hazırlamak için dün dosyanın tevdiine ilişkin talepte bulunan Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz, hazırladığı mütalaasında bütün sanıklar için beraat talebinde bulundu.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davada YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran, üniversitenin Özel Güvenlik Birimi Müdürü Saffet Kara ve YYÜ Yazı İşleri Müdürlüğü Bilgisayar İşletmeni Bilent Şahin hazır bulundu. Davaya YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ceylan, YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Işık Tepe, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, YYÜ Yazı İşleri Müdürü Şükran Yurtkuran ve İspanyol Expansion Firması'nın Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral katılmadı.

Saat 14.30 sıralarında başlayan duruşmada, yapılan kimlik tespitinin ardından Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz'ın hazırladığı 1 sayfalık mütalaası okundu. İlk olarak söz hakkı verilen Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş, dosyanın ekleriyle birlikte 50-51 klasörden ibaret olduğunu ve tamamını inceleyemediği için Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz'ın mahkeme heyetine sunduğu 1 sayfalık mütalaasına katılmadığını ifade etti. Karakaş, klasörlerin büyük çoğunluğunu incelediğini ancak mütalaasını tamamlayamadığından tevsii tahkikat ve mütalaa hazırlaması hususundan yeniden süre talebinde bulunduğunu ifade etti.

İddia makamı Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz ise, mahkeme heyetine verdiği 1 sayfalık yazılı mütalaasını aynen tekrarladığını belirtti. Soruşturma ve kavuşturma evresinde toplanan delillere göre sanıkların suç işlemek için örgüt kurduklarının tespit edilmediğini vurgulayan Kanmaz, dosyada buna ilişkin bir delil bulunmadığı, ayrıca 'cebir ve tehdit' bulunduğuna ilişkin de bir delilin olmadığını kaydetti. Kanmaz, "Dolayısıyla bu suç yönünden tüm sanıkların beraatına karar verilmesi gerekir. Çıkar amaçlı suç örgütü, cebir ve tehdit eylemleri tespit edilmeyen sanıklara iddianamede isnat olunan 'İhaleye fesat karıştırmak', 'Ayrımcılık', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak toplamak', 'İhale konusu edimin ifası konusunda fesat karıştırmak', 'Resmi evrakta sahtecilik' ve 'Resmi evrağı yok etme' suçlarının ise mahkememizin görev alanına girmediği ve bu suçlamalarla ilgili deliller bulunup, bulunmadığının takdir ve ifasının Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yasası'nın 53. maddesi gereğince kendilerine ait olduğundan bu suçlardan görevsizlik kararı verilmesini talep ediyorum" dedi.

Bir kısım müdahillerin avukatı Hüsnü Tuna ise, bir önceki duruşmaya çıkmamasına rağmen mütalaa için dosya kendisine tevdii edilmemiş olan iddia makamı Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz'ın, mütalaa için incelemek üzere dosya talebinde bulunması ve 1 günde inceleyerek mütalaa verme arzusunun neden kaynaklandığını anlaşılır olmadığını söyledi. Kanmaz'ın görevlendirme yazısının olup olmadığını da göremediğini vurgulayan Tuna, bunun araştırmak istediklerini ve yazılı beyan hazırlamak için süre verilmesi talebinde bulundu.

Tuna'ın sözleri üzerine tekrar söz hakkı alan Cumhuriyet Savcısı Sezgin Kanmaz, dosya içeriği ayrıntılı olarak incelendiğinde, önceki duruşmalara iştirak ettiğinin görüleceğini belirtti. 2006 yılında yapılan keşfe katıldığını da hatırlatan Kanmaz, dün aldığı dosyayı bugün duruşma saatine kadar inceleyerek mütalaasını hazırladığını kaydetti. İş bölümüne göre duruşmaya çıkma görevinin kendisine ait olduğunu da ifade eden Kanmaz, "Diğer savcının tereddüdü üzerine yazılı olarak da bu yönde görevli olduğum belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, daha sonra verdiği 10 dakikalık aranın ardından Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş'ın mütalaasını hazırlaması için dava duruşmasını 24 Mayıs 2007 tarihine ertelediğini açıkladı.

(ŞA-MET-OK-Y)

Kaynak: İHA