Van Yyü İlahiyat Fakültesi'ne 5 Yıl Aradan Sonra Öğrenci Alınacak
Haberler » Güncel » Haber

Van Yyü İlahiyat Fakültesi'ne 5 Yıl Aradan Sonra Öğrenci Alınacak

YÖK Tarafından 5 Yıldır Öğrenci Verilmeyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Yyü) İlahiyat Fakültesi'ne Uzun Bir Aradan Sonra 41 Öğrenci Kontenjanı Açıldı. 60 Öğretim Görevlisi, 10 Asistan ve Personelin Bulunduğu Fakülte, Gelecek Eğitim Öğretim Yılına 41 Öğrenci ile Yeniden Başlayacak.

Van Yyü İlahiyat Fakültesi'ne 5 Yıl Aradan Sonra Öğrenci Alınacak

YÖK tarafından 5 yıldır öğrenci verilmeyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İlahiyat Fakültesi'ne uzun bir aradan sonra 41 öğrenci kontenjanı açıldı. 60 öğretim görevlisi, 10 asistan ve personelin bulunduğu Fakülte, gelecek eğitim öğretim yılına 41 öğrenci ile yeniden başlayacak.

ÖSS tercih formlarında bu yıl Van İlahiyat Fakültesi'nin 41 öğrenci kontenjanı yer alacak. Son beş yıldır YÖK tarafından öğrenci almasına müsaade edilmeyen İlahiyat Fakültesi'nde sadece öğretim görevlileri ve personeller bulunuyordu. Birçok kez açıklama yapan YYÜ öğretim görevlisi ve Van Memur Sen İl Başkanı Dr. Davut Okçu, Üniversite yönetiminin de YÖK'le birlikte hareket ettiğini ve öğrenci akışını engellediklerini ileri sürmüştü. Ancak yeni yönetimin böyle bir tavır takınmadığını belirten Okçu, "Daha gerçekçi bir yönetim var. Olumlu şeyler var. Üniversitemizin bölgemizin İlahiyat Fakültesine ihtiyacı var. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni sıkıntısı yaşanıyor. İlahiyat Fakültesine öğrenci alımıyla beraber Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümü de açılırsa iyi olur" dedi.

Okçu, "Önümüzdeki yıl 2008/2009 öğretim yılında ilahiyat fakültesine 41 öğrenci kontenjanı ayrıldı. İlahiyat fakültesi öğretim üyeleri bakımından, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biridir. 60 civarında öğretim elemanı var, bunlardan 40'ı öğretim üyesi Prof, Doç, düzeyinde doktora yapanlar var. Dolaysıyla öğrenci alınırsa bir sıkıntı yok. Bir sıkıntıyla karşılaşması söz konusu değil. Şu aşamada bizim rektörümüzde beklentimiz ilahiyat fakültesine yeni bir bina yapılmasıdır" diye konuştu. Yeni üniversite yönetiminin YÖK'e İlahiyat Fakültesi için öğrenci talebinde bulunması sonrası bu yıl ÖSS tercih formlarında fakülte için 40 öğrenci ayrıldı.