Van: Yılmaz Erdoğan'ın Amcasının Oğlunun Yargılanması

Van: Yılmaz Erdoğan'ın Amcasının Oğlunun Yargılanması

Tiyatro Sanatçısı Yılmaz Erdoğan'ın "Terör Örgütü Üyeliği" Suçundan Yargılanan Amcasının Oğlu Erdal Erdoğan, İlk Duruşmasında Tahliye Edildi.

Van: Yılmaz Erdoğan'ın Amcasının Oğlunun Yargılanması

Tiyatro sanatçısı Yılmaz Erdoğan'ın "Terör Örgütü Üyeliği" suçundan yargılanan amcasının oğlu Erdal Erdoğan, ilk duruşmasında tahliye edildi.

Tutuklu bulunduğu Bitlis Cezaevi'nden Van'a getirilen Sanık Erdal Erdoğan bugün hakim karşısına çıktı. Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada, Mahkeme Başkanlığı'nı Mahir Merdun, üyelikleri ise Sinan Sivri ile İbrahim Öneker yaparken savcı olarak İbrahim Selçik görev yaptı. Erdoğan, yaptığı savunmada, 1999 yılında terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını ve 2004 yılına kadar örgütün Irak'taki çeşitli kamplarında bulunduğunu belirtti. Örgütte "Ciwan" kod adıyla faaliyet gösterdiğini, örgütte aktif olarak çalışmadığını, daha çok geri hizmetlerde bulunduğunu dile getiren Erdoğan, örgütte bulunduğu sırada silahlı çatışmada bulunmadığını, Türkiye silahla girmediğini ve Türk güvenlik güçleriyle çatışmadığını ifade etti. 2004 Aralık ayında örgütten kaçarak Irak'ın Dohuk kentinde 2 yıl süresince bir kadınla yaşadığını kaydeden Erdoğan, Ekim 2006 yılında Hakkari Jandarma Komutanlığı'na silahsız olarak teslim olduğunu ve pişman olduğunu belirtti.

Savcı İbrahim Selçik ise esas hakkındaki mütalaasında, yapılan inceleme sonucunda sanığın 1999 yılında Yüksekova İlçesi'nde düzenlenen bir düğünü basan terör örgütü mensuplarınca kaçırıldığını belirtti. Sanığın örgütte ailesinin devlet yanlısı olması nedeniyle aktif görevlerde çalıştırılmadığını, 2004 Aralık ayında örgütten kaçarak 2 yıl süresince Mine Yıldız ile gayri meşru bir şekilde yaşadığını bildiren Selçik, ancak sanığın silahlı eyleminin bulunmadığını, pişman olması nedeniyle ceza verilmemesi ve tahliyesine karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Mahkeme Heyeti oy çokluğuyla, sanığın terör örgütü mensubu olduğuna, ancak kendiliğinden teslim olarak pişman olması nedeniyle tahliyesine karar verdi. Duruşmayı, Erdal Erdoğan'ın babası Adil Erdoğan da izledi. Erdal Erdoğan, 11 ekim 2006 tarihinde silahsız bir şekilde Hakkari'de güvenlik güçlerine teslim olmuştu.

Öte yandan oğlunun serbest bırakılmasına çok sevindiğini dile getiren baba Adil Erdoğan, mahkeme sonrası yaptığı açıklamada adaletin yerini bulduğunu söyledi. Oğlunun zorla götürülen bir çocuk olduğunu anlatan baba Erdoğan, "Büyük coşku içindeyim. Benim çocuğum hiçbir eyleme katılmamıştı. Bu sonucu bekliyorduk. Üstelik benim çocuğum sınavlara hazırlandığı bir sırada götürüldü. Bir kaç yıl böyle heba ettiler. Son derece sevinçliyim. 'Adalet mülkün temelidir' sözü doğrudur. Allah razı olsun. İnşallah böyle suçsuz olan hiçbir eyleme katılmamış olan çocuklarda analarına babalarına kavuşurlar onlar da bizim gibi sevinirler" dedi.