Van: Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nden Organ Bağışı Kampanyası

Van: Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nden Organ Bağışı Kampanyası

Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nde, 3-9 Kasım Tarihleri Arasındaki Organ Bağışı Haftası Nedeniyle "Organ Bağışı" Kampanyası Başlatıldı.

Van: Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nden Organ Bağışı Kampanyası

Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nde, 3-9 Kasım tarihleri arasındaki Organ Bağışı Haftası nedeniyle "organ bağışı" kampanyası başlatıldı.

Hastane içerisine konulan ve çevresi 'Bir organın bağışı dindirir bin gözyaşı', 'Organlarınızı mezara götürmeyin' yazılı pankartların asıldığı masada, muayene ve tedavi olmaya gelenlere ve refakatçilerine, görevliler tarafından organ başığı konusunda bilgi verilmeye başlandı. Kampanya ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Dr. Serkan İskender, organların heba olmaması için kampanya başlattıklarını belirterek, herkesin bu konuda geniş görüşlü olması gerektiğini bildirdi. Dr. İskender, organ bağışının amacı ve önemi ile ilgili vatandaşlara bilgiler vereceklerini belirterek şunları söyledi:

"Ülkemizde hala organ bağışı konusunda vatandaşımız tereddüt yaşıyor. Bu tereddüdün başlıca nedeni ise insanların 'Acaba ben ölmeden organlarımı alırlar mı?' korkusu. Organ sadece tıbben ölü olan kişilerden nakledilebilir. Yasaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının bir bölümünü ya da tamamını bağışlayabilir. Van'da yaşayan insanların organ bağışı ile ilgili tek tereddütleri din konusudur. Halkımızın maalesef bu tür görüşleri halen de mevcuttur. Nasıl ki kendimizi düşünüyorsak, başkasını da o şekil düşünmeliyiz. Bizler 1 hafta boyunca buradayız. Tüm halkımızı organ bağışı yapmaya davet ediyoruz. Umuyoruz Organ Bağışı Haftası münasebetiyle ilimizde organ bağışlayanların sayısı artar. Fakat henüz Van'da organ bağışı yeterli düzeyde değil."

Açılıştan sonra görevlilerden bilgi alan Reis İpek isimli bir vatandaş, tüm organlarını bağışladı. Bundan mutluluk duyduğunu söyleyen İpek, kampanyaya herkesin gereken ilgiyi göstermesi gerektiğini belirtti.