Van: Van'da Smmmo Bölge Odası'nın Dakp'a Sunulan Projeleri Kabul Edildi

Van: Van'da Smmmo Bölge Odası'nın Dakp'a Sunulan Projeleri Kabul Edildi

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası (Smmmo) Başkanı Yakup Simeklioğlu, Doğu Anadolu Kalkınma Programı (Dakp) Kapsamında Sosyal ve Kalkınma Bileşeni'nde Başlatılan Yardımcı Muhasebe Ara Eleman Eğitimi'nin (Yamep) İlk 5 Aylık Eğitimine Başladıklarını Söyledi.

Van: Van'da Smmmo Bölge Odası'nın Dakp'a Sunulan Projeleri Kabul Edildi

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası (SMMMO) Başkanı Yakup Simeklioğlu, Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında Sosyal ve Kalkınma Bileşeni'nde başlatılan Yardımcı Muhasebe Ara Eleman Eğitimi'nin (YAMEP) ilk 5 aylık eğitimine başladıklarını söyledi.

Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan Odalar iş Merkezi'ndeki SMMMO Toplantı Salonu'nda, proje kapsamında verilecek eğitimler öncesi açılış konuşması yapan başkan Simeklioğlu, projenin amacının bölgesel bazda kalkınmayı sağlamak olduğunu belirtti. Simeklioğlu, YAMEP'e 65 kişinin başvuru yaptığını, eğitim öncesi yapılan seviye tespit sınavında başarı sağlayan 25 öğrenciye ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğretim üyeleri tarafından eğitimlerin verilmeye başladığını söyledi. Proje dahilinde eğitim gören kursiyerlerin iş bulmalarına oda olarak yardımcı olacaklarını ifade eden Simeklioğlu, eğitim sonrası kursiyerlerin yüzde 80 oranında iş sahibi olma imkanı olduğunu vurguladı. Pojenin Avrupa Birliği (AB) destekli bir bölgesel kalkınma programı olduğunu belirterek eğitimlerinde Tarım ve Kırsal Kalkınma, KOBİ, Turizm ve Çevre ve Sosyal Kalkınma bileşeninin olduğunu ifade eden Simeklioğlu, "DAKP, bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla uygulanan bir program. Biz de bu program çerçevesinde verdiğimiz projenin işlevi için start veriyoruz. 5 ay boyunca 25 kursiyere yardımcı muhasebe ara eleman eğitimi verilecek. Eğitimler sonrası kurs gören öğrenciler iş bulma imkanına sahip olacak. Öte yandan, Nisan ayında yine aynı şekilde başvurular sonucu 25 kişiye daha bu eğitimler verilecek. DAKP'tan yararlanmak için oda olarak bu yönde proje hazırladık. Projemiz sadece ilin çıkarınadır. İlde iş istihdamı sağlayacaktır. İlin gelişmesi için katkıda bulunmak bizi memnun ediyor" dedi.

Eğitim programları kapsamında düzenenlenen açılış toplantısına YYÜ öğretim üyeleri, SMMMO yönetim kurulu üyeleri ile kursa iştirak eden öğrenciler katıldı.

Kaynak: İHA