Van: Van'da Kurbanlık Hayvan Pazarında Fiyat Sıkıntısı

Van: Van'da Kurbanlık Hayvan Pazarında Fiyat Sıkıntısı

Kurban Bayramı Öncesi Van Hayvan Pazarı'ndaki Hareketlilik Gün Geçtikçe Artarken, Satıcılar Hayvan Fiyatlarının Geçen Yıla Ortalama Yüzde 30 Düşük Olduğunu Belirtiyor.

Van: Van'da Kurbanlık Hayvan Pazarında Fiyat Sıkıntısı

Kurban Bayramı öncesi Van Hayvan Pazarı'ndaki hareketlilik gün geçtikçe artarken, satıcılar hayvan fiyatlarının geçen yıla ortalama yüzde 30 düşük olduğunu belirtiyor.

Van-Özalp karayolu üzerinde bulunan pazardaki satıcılar, fiyatların düşüklüğünden yakılırken il dışına hayvan sevkıyatı yapamamaktan şikayetçi olduklarını anlattı. Şiddetli soğuk havaya rağmen gün boyu pazara getirdikleri hayvanlarına uzun pazarlıklarla müşteri arayan satıcılar, fiyat düşüklüğünün il dışına hayvan çıkaramamaktan kaynaklandığını söyledi. Satıcılar, hayvan menşeilerini ve sağlık raporlarını almak konusunda çok sıkıntı çektiklerini, bu nedenle il dışına sağlıklı bir şekilde sevkiyatı yapamadıklarını iddia etti. Kaçak sevkıyat yaptıklarında jandarma tarafından yakalandıklarında para cezasına çarptırıldıklarını ifade eden satıcılar, şunları söyledi:

"Geçen sene 2 bin 200 YTL'yi sattığımız hayvanı bu yıl bin 700 YTL'ye satıyoruz. Yeme, samana, ota ve kepeğe gelen zam bizi çok fazla etkiledi. Hayvanın yiyecekleri zamlanırken, kendilerinin fiyatları ise düşüyor. Gene yıla oranla bu yılki fiyatlar ortalama yüzde 30 daha ucuz. Eskiden pazardan her gün 5 ila 10 kamyon arası dışarı hayvan sevkıyatı yapılıyordu. Şimdi bu sayıya ancak 1 hafta da ulaşabiliyoruz. Dışardan gelen alıcılar, hayvanların resmi işlemlerinin yapılmadığını görünce malı almadan geri dönüyorlar. Yetkililerden isteğimiz, evrakların daha rahat hazırlanmasında bize yardımcı olmalarıdır."

Van Hayvan Pazarı'nda geçen yıla oranda önemli fiyat düşüşü gözlenen kurbanlık hayvanlardan ortalama olarak boğa 2-3.5 bin YTL, dana 1-2 bin YTL, koyun 150-300 YTL ve keçi ise 100-150 YTL arasında satılıyor.