Van Valiliği'nden Erciş Açıklaması

Van Valiliği'nden Erciş Açıklaması

01.10.2017 12:05 | Son Güncelleme: 01.10.2017 12:05
Van Valiliği'nden Erciş Açıklaması

VAN Valiliği, Erciş İlçesi'nde etkisiz hale getirilen 2 PKK'lı terörist ile ilgili açıklama yaptı.

VAN  Valiliği, Erciş İlçesi'nde etkisiz hale getirilen 2 PKK'lı terörist ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, bazı basın- yayın organlarında çıkan haberlerde taksici olduğu iddia edilen Zafer Ceylan'ın kırsalla şehir merkezi arasında irtibatı sağlayan, teröristlere yardım eden bir örgüt mensubu olduğu ifade edildi.

Van Valiliği, Erciş İlçesi'nde 28 Eylül 2017 tarihinde güvenlik güçleri ile girilen çatışmada  etkisiz hale getirilen 2 PKK'lı teröristen  birinin, terör örgütüyle ilgisi olmayan bir taksici olduğu şeklinde bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belildi. 

Açıklamada şöyle denildi:

"PKK/KCK terör örgütünün sözde Aladağlar grubuna mensup bir grup teröristin, terör eylemi yapmak için Erciş ilçe merkezine geldikleri duyumunun alınması üzerine; güvenlik kuvvetlerimiz tarafından gerekli önlemler alınmış ve terör örgütü mensuplarını bulmaya yönelik çalışma başlatılmıştır. Bu çalışmalar sırasında içerisinde sürücü dahil 4 kişinin bulunduğu hareket halindeki bir ticari taksi, güvenlik kuvvetlerimizin zırhlı araçlarıyla karşılaşınca geriye doğru manevra yaparak uzaklaşmaya yeltenmiş, bu arada güvenlik kuvvetlerimiz tarafından, şahısların aracı durdurarak, araçtan çıkmalarına yönelik anons yapılmış, ancak araçtaki silahlı kişiler araçtan inerek kaçmaya çalışmış, aracı süren kişi ile birlikte iki kişi polise ateş açmıştır. Yaşanan kısa süreli çatışma neticesinde,  araçtan inen 4 kişiden silahla mukavemet eden iki terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.Yapılan inceleme neticesinde, etkisiz hale getirilen kişilerin Önder Polat ve Zafer Ceylan  isimli terör örgütü mensupları oldukları anlaşılmıştır. Yine, taksici olduğu iddia edilen araç sürücüsü Zafer Ceylan'ın kırsalla şehir merkezi arasında irtibat sağlayan, teröristlere yardım eden ve onların ulaşımlarını sağlayan örgüt mensubu olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca, etkisiz hale getirilen terör örgütü mensubu Zafer Ceylanın sağ elinde dolu vaziyette bir tabanca, sol elinde ise, pimi çekilmemiş bir el bombası olduğu da tevsik edilmiştir. Yukarıda ayrıntılı bir şekilde açıklandığı üzere, operasyonda etkisiz hale getirilen Zafer Ceylan'ın bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi masum bir taksici olmadığı, bilakis PKK/KCK terör örgütü'nün Erciş ilçe yapılanması içerisinde yer alan, kırsalla şehir arasındaki irtibatı kuran ve örgüte ulaşım dahil bir çok yardımı yapan bir örgüt mensubu olduğu, ayrıca operasyon sırasında polise ateş açtığı ve üzerinden tabanca ve el bombası çıktığı tespit edilmiştir. Bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan bu gerçek dışı haberlerin, başarılı operasyonlar yapan güvenlik kuvvetlerimizin motivasyonunu bozmayı ve terörle mücadeleyi akamete uğratmayı hedefleyen provokasyon amaçlı haberler olduğu değerlendirilmekte ve bunlara itibar edilmemesi gerekmektedir." - Van

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title