Van Kanser Kayıt Merkezi 2006 Yılı Verileri Açıklandı

Van Kanser Kayıt Merkezi 2006 Yılı Verileri Açıklandı

Van Sağlık İl Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezi'ne 2006 Yılında 402'si Bayan Toplam 948 Kanser Vakasının Kaydının Yapıldığı Açıklandı.

Van Kanser Kayıt Merkezi 2006 Yılı Verileri Açıklandı

Van Sağlık İl Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezi'ne 2006 yılında 402'si bayan toplam 948 kanser vakasının kaydının yapıldığı açıklandı.

Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Nisan 2007 'Kanser Haftası' dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserle mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Daha önceki yıllarda ihbarların istenilen seviyede yapılmadığı belirtilen açıklamada, kansere ait gerçek verilerin son yıllarda Kanser Kayıt Merkezi'nin faaliyetleri sonucu az da olsa düzene girdiği kaydedildi. Hakkari, Bitlis, Muş ve Ağrı illerindeki gelen hastalar da değerlendirildiğinde, bölgede yaygın olarak görülen kanser vakalarının Türkiye geneline göre farklılık arzettiğinin anlatıldığı açıklamada, "Türkiye genelinde en çok görülen kanser vakalarında ilk sırayı akciğer kanserleri alırken, bölgemizde ilk sırayı mide ve özofagus kanserleri almaktadır. Bu durum Van'ın kendine mahsus sosyo-kültürel yapısı, coğrafi yapısı ve beslenme alışkanlıklarının farklı olmasından kaynaklandığı varsayımını doğurmaktadır. Her yaşta görülebilen kanser, elimizdeki istatistiklere göre 50-55 yaştan sonra belirgin bir görülme sıklığına ulaşmaktadır. Kansere bağlı ölüm olaylarının çoğu yine elimizdeki istatistiklere göre 55-75 yaşlar arasında meydana gelmektedir. 75 yaştan sonra hasta sayısında belirgin bir düşüş gözlenmektedir. Bu durum ileri yaşa bağlı olarak hastaların ölmesi veya yaş standardına göre 75 yaşın üzerine çıkabilen hastaların oldukça azalması ile açıklanabilir" ifadeleri kullanıldı.

Kanser Kayıt Merkezi raporlarına göre, 2006 yılında 402 si bayan 948 kanser vakasının bildirildiği dile getiren açıklamada şöyle denildi:

"Bu durum erkeklerde kanser olgusunun kadınlara göre daha yüksek olduğunu gösterse bile muhtemelen kırsal alanda yaşayan, eğitim düzeyi düşük olan kadınlarımızın bir çoğunun doktora gidememeleri ve teşhis edilememeleri sonucunda sayısal olarak erkek sayısının gerisinde kalmıştır. Yine 2006 yılında yapılan bildirimler baz alındığında, erkeklerde sırasıyla mide, özofagus, akciğer, mesane ve cilt kanserlerinin; kadınlarda ise sırasıyla özofagus, meme, mide, kemik iliği ve serviks+uterus kanserlerinin ilk beş sırayı aldığı görülmektedir. Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin genel olarak bakıldığında ilk beş sırayı, mide, özofagus, meme, akciğer ve mesane kanser türleri almaktadır. Bunlar sınıflandırıldığında erkelerde ilk üç sırayı gastrointestinal sistem, solunum sistemi, cilt ve ürogenital sistem, kadınlarda da gastrointestinal sistem, ürogenital sistem, solunum sistemi ve cilt kanserleri görülmüştür."

(SER-MET-OK-Y)