Van Kalesi Haberleri

Van Kalesi haber, Van Kalesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Van Kalesi - 21.10.2017
Jandarmadan "Van'ın Saklı Çiçekleri" Projesi
Gezi programı kapsamında Çaldıran ilçesinin Tendürek mahallesinde yaşayan çocuklar Van Kalesi, Kedi Evi ve Jandarma Komutanlığı'nı gezdi.
Van Kalesi - 19.10.2017
Van Turizmi "Eski Van Şehri" ile Canlanacak
Van Kalesi'nin güney yakasında, "eski Van şehri" olarak adlandırılan bölgede başlatılacak proje çalışması ile 19'uncu yüzyıla ait yapılar restore edilerek, turistlerin konaklayabileceği ve yöresel ürünleri satın alabileceği mekanlar haline dönüştürülecek.
Van Kalesi - 17.10.2017
Eski Van Şehrinde 100 Yıllık 'Zaptiye Karakolu' Gün Yüzüne Çıkarıldı
İSTANBUL Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlğında Van Kalesi'nin güneyinde başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.
Van Kalesi - 17.10.2017
Dha Yurt Bülteni-7
'CİDDİ KATKI SAĞLIYORUZ' Bakanlığın ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen kararı gereği her yıl lagün ve dalyanlardaki denize yumurtalı çipura, levrek ve kefal gibi balıklardan en az yüzde 10'unun denize bırakıldığını vurgulayan Tekin, şunları kaydetti: "Deniz bağlantı kanalına bıraktığımız bu balıklar denize gidecek. Orada yumurtlayacak ve bir sene sonra tekrar ergin balıklar bu dalyana gelecek. Sonra gelişimlerini tamamlayarak bir sonraki yıl yine denize bırakılacak. Bu önemli bir döngü. Dalyanlar, balıklar için üreme olgunluğuna gelinceye kadar vaktini geçirdiği önemli bir yer. Dalyanların büyüklüğüne göre elde edilen balık miktarı ortaya çıkıyor. Sayı çok değişken olduğu için şimdi net 'şu kadar balık bırakıldı' diyemiyoruz. Dalyanda 400-500 ton balık yetiştirildiği göz önüne alındığında yüzde 10 kararıyla birlikte binlerce balığı denize bırakmış oluyoruz. Denizdeki su ürünleri varlığımıza çok ciddi katkı sağlamış oluyoruz." Görüntü Dökümü ------------------------ Balıkların bırakıldığı yerden genel ve detay görüntü Balıklardan genel ve detay görüntü Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin'in konuşması Balıkların denize bırakılması SÜRE: 01'59"BOYUT: 121MB Haber-Kamera: Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, ====================================================== 7)ESKİ VAN ŞEHRİNDE 100 YILLIK 'ZAPTİYE KARAKOLU' GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI İSTANBUL Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar Başkanlğı'nda  Van Kalesi'nin güneyinde başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.
Van Kalesi - 12.10.2017
Eski Van Şehri Gün Yüzüne Çıkarılacak
Projenin ön şartlarının ortadan kaldırılmasının ardından hayata geçeceğini anlatan Güler, şunları kaydetti: "Atılan bu adımın, küçük olsa bile Van ve bölge için büyük bir adım olacağına inanıyoruz. Projemizle insanların önüne somut bir şeyle çıkacağız. DAP olarak projelerimiz sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Eski Van şehri kazılarının hızlanması için sunduğumuz desteğin yanı sıra Van Kalesi Yürüyüş Yolu Projesi'nin de finansmanlığını yapıyoruz.
Van Kalesi - 10.10.2017
Bitlisli Öğrenciler Van'ı Gezdi
Belediye, "Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz" projesi kapsamında Van'a gelen 14-29 yaşlarındaki 40 öğrenciyi ücretsiz Akdamar Adası, Çarpanak Adası ve Van Kalesi'ni gezdirdi.
Van Kalesi - 03.10.2017
Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Çalışmaları İnceledi
Yapılan çalışmaları takip eden Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar, Van Kalesi yanında yapımı devam eden yeni müzeye de gitti.
Van Kalesi - 02.10.2017
İpekyolu Belediyesi'nin "Misafirim Olur Musun" Projesi
Van Kalesi, Hüsrevpaşa Cami, Akdamar Kilisesi ile diğer tarihi ve turisttik yerleri ziyaret eden gençler, kentten ayrıldı.
Van Kalesi - 20.09.2017
Urartu Kalesinin "Mühürlü" Yapısı Çözülüyor
Ayanis'in yanı sıra Van Kalesi çevresi, Çavuştepe ve Erzincan'daki Altıntepe kalelerinde kazı çalışması yürütüldüğünü dile getiren ışıklı, gelecek yıllarda saklı kalan diğer yerlerde de kazı ve araştırma çalışmalarının başlatılması gerektiğini, böylece 2 bin 700 yıl öncesine dair daha önemli bilgilerin elde edilebileceğini belirtti.
Van Kalesi - 12.09.2017
Vali Zorluoğlu Projeleri İnceledi
Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesi eski asfalt şantiyesinin bulunduğu 63 bin metrekarelik alanda yapılması düşünülen park alanıyla ilgili bilgi aldıktan sonra sahil yolu projesinin uygulanacağı İskele Yaşar Kemal Parkı ile tarihi Van Kalesi arasındaki alanda inceleme yaptı.
Van Kalesi - 06.09.2017
Van'da Engelliler İçin Özel Park Alanları
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından tarihi Van Kalesi yanındaki Yaşar Kemal Parkı içinde bulunan yollar ve diğer alanlar engellilerin rahatça hareket edebileceği hale getirildi.
Van Kalesi - 31.08.2017
Van'da Urartuların Yıkılışı Araştırılıyor
Van Kalesi höyüğünde sürdürülen kazı çalışmalarında Urartu Krallığı'nın yıkılış nedenlerinin araştırıldığı bildirildi.
Van Kalesi - 29.08.2017
Van Gölü'nde Temizlik Çalışması
İlçelerden Tuşba'da İskele Mahallesi kıyıları, İpekyolu'nda Van Kalesi sahilleri ve Edremit kıyılarında çalışma yapan dalgıçlar, gölden araç lastiği, ray parçaları, gemilerden kopan demir parçaları, ambalaj, pet ve cam şişe gibi atıklar çıkardı.
Van Kalesi - 29.08.2017
Dalgıçlar Van Gölü'nde Temizlik Yaptı
Gölün dibinde en fazla araç lastiği, tren rayı parçaları, gemilerden kopan demir parçalar, ambalaj atıkları, pet ve cam şişe gibi atıklarla karşılaştıklarını belirten dalgıçlar, ağır olan çöpleri ise ipe bağlayarak kıyıya çıkartıyorlar. Merkez Tuşba İlçesi'nin İskele Mahallesi kıyıları, İpekyolu sınırları içerisinde bulunan Van Kalesi'ne yakın sahiller ile Edremit İlçesi kıyılarında dalış yapan dalgıçlar, çıkarttıkları çöp ve atıklarla gölün korunmasına ciddi katlı sağlıyor.
Van Kalesi - 29.08.2017
Dha Yurt Bülteni-5
Gölün dibinde en fazla araç lastiği, tren rayı parçaları, gemilerden kopan demir parçalar, ambalaj atıkları, pet ve cam şişe gibi atıklarla karşılaştıklarını belirten dalgıçlar, ağır olan çöpleri ise ipe bağlayarak kıyıya çıkartıyorlar. Merkez Tuşba İlçesi'nin İskele Mahallesi kıyıları, İpekyolu sınırları içerisinde bulunan Van Kalesi'ne yakın sahiller ile Edremit İlçesi kıyılarında dalış yapan dalgıçlar, çıkarttıkları çöp ve atıklarla gölün korunmasına ciddi katlı sağlıyor.
Van Kalesi - 12.08.2017
Hoşap Kalesi Osmanlı Dönemine Aittir" (2) - Van
Buluntuların hepsinin alçı süslemeli olduğunu, şu ana kadar daha çok geometrik, bitkisel ve yazı olarak kategorilere ayırabilecekleri örnekler bulduklarına işaret eden Telli, "Bu buluntuların yaklaşık 400 yıllık olduğunu değerlendiriyoruz. Bu bölgede Van Kalesi'ndeki Ulu Cami'de alçı süslemelerden sonra özellikle süslemeler açısından dikkate değer buluntular olarak değerlendirebiliriz.
Van Kalesi - 12.08.2017
Hoşap Kalesi Osmanlı Dönemine Aittir"
Buluntuların hepsinin alçı süslemeli olduğunu, şu ana kadar daha çok geometrik, bitkisel ve yazı olarak kategorilere ayırabilecekleri örnekler bulduklarına işaret eden Telli, "Bu buluntuların yaklaşık 400 yıllık olduğunu değerlendiriyoruz. Bu bölgede Van Kalesi'ndeki Ulu Cami'de alçı süslemelerden sonra özellikle süslemeler açısından dikkate değer buluntular olarak değerlendirebiliriz.
Van Kalesi - 11.08.2017
Doçent Kardaş: Osmanlı, Van'da Petrol ve Kömür Çıkarmış
VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyet'in kuruluşundan 1980'li yıllara kadar Van'daki madencilik alanında çalışma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Kardaş, yaptığı araştırmalarda Osmanlı döneminden 1953 yılına kadar petrol, 1980 yılına kadar da Van'da kömür çıkartıldığını belirlediğini söyledi. Van'da madencilik alanında yaklaşık bir yıldır çalışma yürüten YYÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş ilginç konulara rastladı. Değişik arşivlerden Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyetten itibaren 1980 yılına kadar araştırma yapan Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, yaptığı çalışmayı da kitap haline getirdi. Van'da petrol ve kömür çıkartıldığını tespit ettiğini belirten Kardaş, "Van ve çevresinde özellikle Muradiye İlçesi'nin Beşparmak ve Kürzot köylerinden, başka Haraşik ve Amik'te petrol üretildiğine rastladık. Bu üretim devletin verdiği imtiyazlar şeklinde işletilmişti. Aynı şekilde Gürpınar Şahmanis'te kömür çıkarıldığı ve 1980'li yıllara kadar kullanıldığını tespit ettik. Tabi ki petrol ve kömürün Van'da bulunması önemli bir konudur" dedi. Osmanlı döneminde başlayan araştırmalar da 1875-1876'da İngiliz Subay Fred Burnaby Anadolu'ya geldiğinde Van Kalesi'ni de ziyaret ettiğini anlatan Yrd.
Van Kalesi - 11.08.2017
Dha Yurt Bülteni-6
Taylan YILDIRIM / MUĞLA, ======================================================== 3)DOÇENT KARDAŞ: OSMANLI, VAN'DA PETROL VE KÖMÜR ÇIKARMIŞ VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyet'in kuruluşundan 1980'li yıllara kadar Van'daki madencilik alanında çalışma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Kardaş, yaptığı araştırmalarda Osmanlı döneminden 1953 yılına kadar petrol, 1980 yılına kadar da Van'da kömür çıkartıldığını belirlediğini söyledi.  Van'da madencilik alanında yaklaşık bir yıldır çalışma yürüten YYÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş ilginç konulara rastladı. Değişik arşivlerden Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyetten itibaren 1980 yılına kadar araştırma yapan Yrd. Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş, yaptığı çalışmayı da kitap haline getirdi. Van'da petrol ve kömür çıkartıldığını tespit ettiğini belirten Kardaş, "Van ve çevresinde özellikle Muradiye İlçesi'nin Beşparmak ve Kürzot köylerinden, başka Haraşik ve Amik'te petrol üretildiğine rastladık. Bu üretim devletin verdiği imtiyazlar şeklinde işletilmişti. Aynı şekilde Gürpınar Şahmanis'te kömür çıkarıldığı ve 1980'li yıllara kadar kullanıldığını tespit ettik. Tabi ki petrol ve kömürün Van'da bulunması önemli bir konudur" dedi.  Osmanlı döneminde başlayan araştırmalar da 1875-1876'da İngiliz Subay Fred Burnaby Anadolu'ya geldiğinde Van Kalesi'ni de ziyaret ettiğini anlatan Yrd.
Van Kalesi - 09.08.2017
Dha Yurt Bülteni-4
Yapılacak ihale sonrası kamuya ait hisselerin özel kesime geçeceğini belirten Genel Müdür Mum, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin diğer limanlarının da kademeli olarak özelleştirileceğini kaydetti Mum şunları söyledi: "Sermaye yapımızda bir değişiklik yok, sadece hisselerin kamuya ait bölümü değişiyor. Böylece bundan sonraki süreçte satış sonrası artık bu hisseler de özel kesime geçmiş olacak. Özelleştirme şirkete olumlu bir etki yaratacak. Çünkü şirketimizin faaliyetlerinin hangi yönde olacağına dair gerek 3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu gerek Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmenliği, gerekse de şirketimiz ve Ekonomi Bakanlığı arasında yapılan sözleşme çerçevesinde şirket faaliyetlerine devam ettirecektir. Bu anlamda şirketin sermayesine katkı verecek diğer özel kesimin de girmesi ile şirket faaliyetlerinin olumlu yönde gelişeceğini düşünüyoruz." 470 FİRMA, 8 BİN 300 İSTİHDAM Mersin Serbest Bölgesi'nde şu anda 470 firmanın faaliyet gösterdiğini ve bu firmalar bünyesinde 8 bin 300 kişinin istihdam edildiğini de vurgulayan Mum bu konuda şunları kaydetti: "Bölgede hem üretim hem de ticari faaliyetler ön plandadır. Dolayısıyla bölgenin kuruluşunda üretimde tekstil ile başlayan üretim, daha sonra çelik boru, ambalaj, gıda ürünleri değişik kimyasal ve medikal ürünler olmak üzere faaliyetlerini geliştirmiştir. Yapılan üretimlerin yüzde 95'i yurt dışına gönderilmektedir. Bu anlamda Serbest Bölge amacına uygun olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda bölge coğrafik olarak içinde bulunduğu durum itibariyle Ortadoğu ülkelerine yakınlığı konumuyla da bu ülkelerle olan ticareti ön plandadır ve özellikle Irak, İran ile önemli boyutta ticaretimiz vardır. Bu anlamda Mersin Serbest Bölgesi'nde yapılan ticaretle beraber geldiğimiz süreçte kuruluşundan itibaren 58 milyar dolarlık işlem yapılmıştır. Yıllık olarak ortalama 3.3 milyar dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede Mersin Serbest Bölgesi Doğu Akdeniz'de ülkemizin en önemli Serbest Bölgesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir." ALBENİSİ YÜKSELECEK, İSTİDAM ARTACAK Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ise özelleştirmenin arkasından da o bölgede yapılacak olan önemli yatırımlar olacağını kaydetti. Özelleştirmeye giren kısmın yüzde 21 civarında devlet hissesi olduğunu anlatan Aşut, şu değerlendirmede bulundu: "Tabi bu özelleştirmenin arkasından da o bölgede yapılacak olan önemli yatırımlar var. Altyapı yatırımları, iskele yatırımları ve oranın bir rehabilitasyona tabi tutulması söz konusudur. Bunun yanında da önümüzdeki süreçte bu özelleştirilme iyi bir şekilde gerçekleştirilebilirse TEKFEN arazisinin bu bölge ile birleştirilip daha aktif bir Serbest Bölge haline gelmesi gerekiyor.  Ben pozitif yönde bu işi tetikleyeceğini düşünüyorum. Albenisi ve ticareti daha yüksek olacak. İstihdam oranı yükselecek. Katma değeri yüksek ürünleri üretebilir pozisyona geleceğiz." BU İŞE SORUMLULUK PROJESİ OLARAK BAKIYORUZ İhalede iyi bir konsorsiyum yapısı ile bu işten çok büyük kar amacı gütmeden yeni grupların bir araya gelmesi gerektiğine de işaret eden Aşut şu görüşlere yer verdi: "Orada çok büyük bir kar yok. Orada 28 milyon doların üzerinde bir yatırım var. O yatırım yapılacak. Uzun bir süre oradan kar payı alınamayacak. Bu yatırımlar yapıldıkça orası yavaş, yavaş kara geçecek. Sonunda da daha aktif bir serbest bölge olacak. Biz de dosya alıp üzerinde çalışıyoruz. Deniz Ticaret Odası ile birlikte konuları müzakere ediyoruz. Bize gelen, bizimle birlikte hareket etmek isteyenlerle hareket ediyoruz. Çünkü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın tetiklemesi ile Serbest Bölge kuruldu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası da bu işe sahip çıkarak yürümek zorundadır. Bu işe şu sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. Biz buradan kar amacı değil, işletmelerin karlı işletme olması, istihdam ve katma değini yüksek olan bir bölge oluşturmaya çalışacağız." Görüntü Dökümü  ---------------------------- (ÖZEL) Mersin Serbest Bölgesi'nin havadan görüntüleri  Mersin Serbest Bölge girişi  Bölgeye giden çalışanlar  Bölgeden çıkan araçlar  Bölge içindeki bir işyerinden görüntü  İşyerinde çalışanlar  İşyerinde üretilen çeliklerden görüntü  Kaynak yapan işçinin görüntüsü  Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Genel Müdürü Edvar Mum ile röp  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ile röp Haber: Ali Ekber ŞEN  -Kamera: Mustafa ERCAN/MERSİN,  ====================================================== Van'da Urartulara ait dini mekan bulundu TARİHİ Van Kalesi civarında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Van Kalesi Haberleri | Van Kalesi Haber - Haberler - Sayfa 7 - Van Kalesi haberleri, son dakika van kalesi haber ve gelişmeleri burada. Van Evleri Turizm Amaçlı Kullanılacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.10.2021 15:38:51. #1.14#

title