Van'ın Enerji Sorunu İçin Çözüm

Van'ın Enerji Sorunu İçin Çözüm

Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası (Emo) Van Şube Temsilcisi Süleyman Balkan, İlin Elektrik Sorununun Belirlenmesi İçin Oluşturdukları Komisyonun Çalışmalarını Tamamladığını İfade Ederek, Hazırlanan Raporda 154 Kilovoltluk İletim Hattının 380 Kilovolta Dönüştürülmesi ve Bir Master Planının Hayata Geçirilmesi Sonuçlarının Ortaya Çıktığını Söyledi.

Van'ın Enerji Sorunu İçin Çözüm

Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Van Şube Temsilcisi Süleyman Balkan, ilin elektrik sorununun belirlenmesi için oluşturdukları komisyonun çalışmalarını tamamladığını ifade ederek, hazırlanan raporda 154 kilovoltluk iletim hattının 380 kilovolta dönüştürülmesi ve bir master planının hayata geçirilmesi sonuçlarının ortaya çıktığını söyledi.

Süleyman Balkan, Yüzüncü Yıl İş Merkezi'nde bulunan şube binasında düzenlediği basın toplantısında, kentin enerjisi sorununu içeren ve tamamlanan rapor hakkında bilgi verdi. İlin elektrik sorununun belirlenmesi için oluşturdukları komisyonun çalışmalarını tamamladığını ifade eden Balkan, ortaya çıkan raporda kentte gelen 154 kilovoltluk iletim hattının 380 kilovolta dönüştürülmesi gerektiğini ve bir master planının derhal uygulamaya geçmesinin zorunlu olduğunu kaydetti. Master planı için mali desteğin sağlanması gerektiğini anlatan Balkan, "İlimizle ilgili elektrik enerjisi sorunları iki ana başlık altında incelendi. Birinci ana başlık 'Üretim ve İletim Sistemindeki Mevcut Durum' diğeri ise 'Dağıtım Sistemindeki Mevcut Durum'lar olarak ele alındı. Raporda ortaya çıkan sonuçlarda Keban Hidroelektrik Santrali'nden Tatvan ve Erciş istikametlerinde Van'ı besleyen 154 kilovoltluk enerji nakil hattı eski bir hattır ve Van'ın güç talebini karşılayamamaktadır. Bu güç bazen 130 kilovoltla kadar düşmektedir. Bu düşüş direk evimizde kullandığımız elektriğe yansımaktadır. Bu hattın 380 kilovolta çevrilmesi önemini doğurmaktadır. Dağıtımda ise Van il merkezimizin son yıllarda yerleşim birimlerinin aşırı göç alması neticesinde oluşan hızlı ve çarpık kentleşmeyle birlikte enerji sorunları da artmıştır. Bunun çözümü için hazırlığı tamamlanan ancak uygulamaya geçmeyen şehir şebekesi master planının bir an önce uygulamaya geçmesi ve buna göre mali desteğin sağlanması gerekiyor" dedi.

Raporda ön plana çıkan bir diğer önemli konun ise kayıp ve kaçak kullanımı olduğunu ifade eden Süleyman Balkan, şöyle konuştu:

"Bölge halkımızın sosyo ekonomik ve kültürel durumlarından dolayı kaçak kullanıma bağlı olarak özellikle kış aylarında aşırı bir enerji talebi ortaya çıkmaktadır. Ve bu, gerek dağıtım sisteminde ve gerekse iletim sisteminde sağlıklı bir planlama yapılmasını imkansız kılmaktadır. Özellikle kış mevsiminde kaçak kullanımla tüketilen enerji miktarının artması nedeniyle, elektrik dağıtım sisteminde kullanılan tüm teçhizatlar sınır değerlerinde çalışmaktadır. Kaçak kullanım sırasında, normal kullanımdan kat kat daha fazla enerji çekilmektedir. Bedeli ödenmeyen aşırı tüketimlerin önüne geçilmelidir. Ortaya çıkan raporumuzu elektrik alanında faaliyet gösteren kurumlara ve ilgili birimlere gönderdik. İlimizin enerji sorunun çözümü için bu raporu Ankara'ya da taşıyacağız."

(SER-MET-MEF-Y)

Kaynak: İHA