Van'ı Kana Bulayacaklardı

Van Valisi Karaloğlu, eylem hazırlığında olan PKK terör örgütüne mensup 4 şahsın etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Van'ı Kana Bulayacaklardı
01.11.2011 22:20 | Son Güncelleme: 01.11.2011 22:20

Van Valisi Münir Karaloğlu, eylem hazırlığında olan PKK terör örgütüne mensup 4 şahsın etkisiz hale getirildiğini söyledi. Karaloğlu, "Bütün Türkiye Van'a yardım etmek için birbiriyle yarışıyor. Böyle güzel bir manzara varken, fitne odakları, vatandaşların arasındaki bu muhabbet köprüsünden rahatsız olanlar, bugün Van'ı kana bulamak için harekete geçtiler. Van'a geldiler. Şükürler olsun ki emniyet güçleri ve jandarmanın gayretleri sonucu, etkisiz hale getirildi" dedi.

Depremin vurduğu Van'da felaketin yaraları sarılmaya çalışılırken, PKK'lı teröristler de kent merkezinde saldırı yapmak üzereyken ele geçirildi. Konuyla ilgili Van Valisi Münir Karaloğlu Valilikte basın toplantısı düzenledi. Karaloğlu, emniyet ekiplerinin saat 17.00 sıralarında havaalanı kavşağında bir operasyon düzenlediğini belirterek, "Emniyet ekiplerimizin yapmış olduğu bir uygulama esnasında, şüpheli gördükleri bir minibüsü durdurmaları sonucunda, minibüs içerisinde PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne mensup, 4 şahıs etkisiz hale getirildi. Silahlarıyla beraber gözaltına alınmışlardır. Araçta yapılan aramada 3 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, buna ait 15 adet şarjör, 8 adet el bombası, 1 adet Clock marka tabanca, buna ait 2 dolu şarjör, 1 dürbün, 1 adet radyo. Bu radyo daha önce de ele geçirilen örgüt mensuplarının haberleşmede kodlu olarak konuştukları, Kandil ile kırsaldaki ekibin haberleşmesi için kullanılan radyo. Çok sayıda doküman ele geçirildi." diye konuştu.

Yapılan ilk incelemede, sürücünün aracının gasp edildiğini iddia ettiğini bildiren Vali Karaloğlu, "Ne kadar doğru olup, olmadığı araştırılıyor. Ele geçirilen 4 teröristin 2'si Irak uyruklu. 1 tanesi İran uyruklu. 1 tanesi de Türk vatandaşıdır. Bir tanesi örgütte önemli şahıs, bölge sorumlusu. Bizim uzun süre takip ettiğimiz terörist." ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Van'da önemli ve büyük bir felaketin yaşandığını hatırlatan Vali Karaloğlu, "Bu bölgede yaklaşık 600 vatandaşı kaybettik. Deprem şehidi verdik. Bütün Türkiye, Van'a kilitlendi. Doğusu ve batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle, insanlar Van insanına yardım etmek için birbiriyle yarıştı. Müthiş bir birlik ve beraberlik oluştu. İnsanlarımızın arasında gönül köprüsü oluşturuldu. Adeta Van'a yardım etmemek ayıp sayıldı toplum arasında. Böyle güzel bir manzara varken, fitne odakları, vatandaşların arasındaki bu muhabbet köprüsünden rahatsız olanlar, bugün Van'ı kana bulamak için harekete geçtiler. Van'a geldiler. Şükürler olsun ki emniyet güçleri ve jandarmanın gayretleri sonucu, etkisiz hale getirildi. Alınan ilk bilgiye göre, havaalanı kavşağını geçselerdi, ilk noktadaki polislere saldırı düzenleyip kaçacaklardı. Ama muvaffak olamadılar. Daha önceden de eylem yapmadan önemli bir terörist grubu etkisiz hale getirilmişti. Bu da önemli bir operasyon." diye konuştu.

Vali Karaloğlu basın toplantısından sonra operasyon sırasında ele geçirilen malzemeleri basına tek tek gösterdi.

Kaynak: CHA

title