Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali Başladı

Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali Başladı

Van'da, Avrupa Birliği (AB) Hibesiyle 7 AB Ülkesi ve Türkiye'den 7 Farklı Bölgeden 16 Ayrı Müzik ve Halk Oyunu Ekibinin Katıldığı Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali (Festivan) Başladı. Kortej Yürüyüşü ile Başlayan Festivalde Valilik Önünde Türkiye'nin Farklı Bölgelerinden Gelen Halk Oyunları Ekipleri Kısa Gösteriler Sundu.

Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali Başladı

Van'da, Avrupa Birliği (AB) hibesiyle 7 AB ülkesi ve Türkiye'den 7 farklı bölgeden 16 ayrı müzik ve halk oyunu ekibinin katıldığı Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali (FESTİVAN) başladı. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde valilik önünde Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen halk oyunları ekipleri kısa gösteriler sundu.


Vangölü Folklor Turizm Spor Kulübü Derneği (VANFOLKDER) liderliğinde yapılan FESTİVAN, AB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. AB Genel Sekreterliği tarafından uygulanan ve sözleşme makamı Merkezi Finans ve ihale Birimi (MFİB) olan "Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu'nun Geliştirilmesi" programı kapsamında VANFOLKDER liderliğinde Almanya'dan Lehrte Türkische Eltern Verein (FÖTED) ve Türkiye'den Bilimsel Teknik Araştırma Vakfı (BİTAV) ortaklığı ile yürütülüyor. Festival, AB'nin 103 bin Avro ve Kültür Bakanlığı Tanıtım Fonu'ndan 125 bin TL'lik katkısı ile yapılıyor.


Festival, Kurtuluş Parkı'nda başlayıp Valilik önünde sona eren kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Vali Vekili Ömer Özcan, AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Vali Yardımcısı Mehmet Nuri Başaran, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu, kamu kurumlarının müdürleri, festival sebebiyle Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen halk oyunları ekipleri ve vatandaşlar katıldı. Valilik önünde Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasından sonra Van yöresi halk oyunları ekipleri bir gösteri sundu. Van'dan sonra Zonguldak, Eskişehir, Silifke, Artvin yöresi halk oyunları ekipleri yöresel kısa gösteriler yaptı. Halk oyunları ekiplerinin gösterilerini ardında protokol festival ateşini yaktı.


İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan, AB hibesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Başbakanlık Tanıtım Fonu tarafından desteklenen uluslar arası bir festival olduğunu söyledi. Festival kapsamında 7 AB ülkesi ile Türkiye'nin 7 ayrı bölgesinden halk oyunları ve müzik ekiplerinin 30 Haziran'a kadar devam edecek etkinliklerde yer alacağını dile getiren Taştan, festivalin uluslararası kapsamlı olması Van'ın için önemli olduğunu kaydetti. Taştan, "Yurt dışında gelen müzik gruplarının yanında kendi televizyon ekipleri de yer alacak. Bu da Van'ın ve ülkemizin tanıtımına önemli katkısı olacaktır. Bu yıl güzel gerçekleşmesi halinde bundan sonra geleneksel olarak devam edecektir" dedi.


Van Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu ise, AB hibesiyle yapılan bu festivalle AB'nin Doğu Anadolu ve Van'a vermiş olduğu önemin göstergesi olduğunu vurguladı. Kandaşoğlu, Van'ın en önemli sorunun tanıtım eksikliği olduğunu anımsatarak, bu tür etkinliklerle bu tanıtımın gerçekleşeceğini kaydetti. Kandaşoğlu, ilk kez yapılan festivalde bir takım eksikliklerin olabileceğini belirterek, bundan ders çıkararak bundan sonra daha düzenli ve disiplinli yapılabileceğini sözlerine ekledi.


Bugün başlayan ve 30 Haziran'a kadar devam edecek festivalde İtalya'dan Camillocromo grubu, İnglitere'den Thu Quails, Almanya'dan Popular Damage, İspanya'dan Free Hole Negro grubu, Norveç'ten Topper And Cadbury, Danimarka'dan Sufictica grubu ve Fransa'dan BBB müzik ve dans grupları festival boyunca Van sokaklarında müzik ziyafeti verecek. (CİHAN)

Kaynak: CHA