Van: Ermeni Mağdur Dernekleri Federasyonu'ndan Fransa'ya Kınama Mektubu

Van: Ermeni Mağdur Dernekleri Federasyonu'ndan Fransa'ya Kınama Mektubu

Birinci Dünya Harbi'nde Ermeni Çeteleri Katliamına Uğramış Van-bitlis-muş-ağrı-ığdır Mağdur Dernekleri Federasyonu, Fransa Sosyalist Partisi'nin Sözde Soykırımı İnkar Edenlerin Mahkum Edilmelerini Öngören Yasa Tasarısını Yeniden Meclisin Gündemine Getirme Girişimleri Üzerine Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'ne Bir Kınama ve Uyarı Mektubu Gönderdi.

Van: Ermeni Mağdur Dernekleri Federasyonu'ndan Fransa'ya Kınama Mektubu

Birinci Dünya Harbi'nde Ermeni Çeteleri Katliamına Uğramış Van-Bitlis-Muş-Ağrı-Iğdır Mağdur Dernekleri Federasyonu, Fransa Sosyalist Partisi'nin sözde soykırımı inkar edenlerin mahkum edilmelerini öngören yasa tasarısını yeniden meclisin gündemine getirme girişimleri üzerine Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'ne bir kınama ve uyarı mektubu gönderdi.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, büyükelçiliğe gönderdikleri mektupta, sözde soykırımı inkar edenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılmasını öngören antidemokratik yasa tasarısının meclis gündemine getirilme girişimlerinin demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü ve hukuk adına üzüntü verici olduğu kaydedildi. Mektupta, yasayı hazırlayanlar da kınanarak şöyle denildi:

"Bu yasa, ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir darbedir, kısıtlamadır. Parlamentoların tarih yazması gibi bir görevleri yoktur ve olmamalıdır. Medeni, demokratik hiç bir ülke parlamentosu bir başka ülke tarihini yargılayamaz, karalayamaz, lekeleyemez. Bu tür yasalar dünya barışına, çocuklarımızın geleceğine, bilime, huzur ve güvene katkı sağlamayacaktır. Yasa ancak mevcut sorunları derinleştirecek ve çözümsüzleştirecektir. Uygulanması hukuken mümkün olamayacak, çifte standart anlayışının bir ürünü olan yasa, onaylanması durumunda Fransa demokrasisi, insan hakları, ifade özgürlüğü ve hukuk anlayışı zarar görüp itibar kayıbına uğrarken, Türk-Fransız ilişkileri yeni bir krize girecektir. Bilindiği gibi yasanın sakıncaları ile ilgili, Fransa'nın saygı değer 19 cesur tarihçisi tarafından hazırlanan, 700 akademisyen tarafından imzalanan bir bildiri de yayınlanmıştı. Bildiri ile parlamentoların tarihi yazamayacağı, tarihin tarihçilere bırakılması gerektiği, bu yasanın ifade özgürlüğüne aykırı olduğu, tarih öğretmenlerinin bu yasa teklifiyle rehin alınacakları, tarihçinin kınama veya yüceltme rolü olmayacağı konusunda Fransa parlamentosuna uyarıda bulunulmuştu" denildi.

Mektup, "1. Dünya Savaşı sırasında cephe gerisinde işgalci Rus birlikleri ile işbirliği yapan, isyancı Taşnak, Hınçak, Karahaç, Ramgavar gibi Ermeni çetelerinin acımasız katliamlarında masum, çocuk, yaşlı, kadın yüz binlerce yakınını kaybetmiş; sosyal, ekonomik ve psikolojik travma, trajedi yaşamış Van, Bitlis, Muş, Ağrı ve Iğdır Ermeni Çetelerinin Katliamlarına Uğramış Mağdur Aileleri Dernekleri Federasyonu olarak, negatif sonuçlar doğuracağına inandığımız tasarının yasallaşmasına sağduyu sahibi Fransa parlamenterlerinin izin vermemelerini, iki ülkenin ortak geleceği adına harekete geçmelerini istiyoruz" ifadeleriyle son buldu.

Kaynak: İHA