Van Der Lınden: "Türkiye AB İçin Önemli"

Van Der Lınden: "Türkiye AB İçin Önemli"

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı Rene Van Der Linden, "Türkiye'nin AB İçin Hayati Önemi Olduğunu Düşünüyorum. Demokratik Bir İslam Ülkesi ve Dünyada Tek" Dedi.

Van Der Lınden:

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, ' 'Türkiye'nin AB için hayati önemi olduğunu düşünüyorum. Demokratik bir İslam ülkesi ve dünyada tek'' dedi.

Rene Van Der Linden ve beraberindeki Hollandalı işadamlarından oluşan heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından Sait Halim Paşa Yalısı'nda verilen akşam yemeğine katıldı.

İstanbul'da çok seçkin işadamlarıyla görüşme fırsatı bulduklarını ifade eden Van Der Linden, buraya gelmeden önceki ve şimdiki izlenimlerinin farklı olduğunu söyledi. Van Der Linden, yanlış anlamaları kaldırmanın tek yolunun diyalogtan geçtiğini vurguladı.

Bazı şeyleri 1 günde değiştirmenin mümkün olmadığını ifade eden Van Der Linden, Avrupa ülkelerinin kimilerinin, AB'ye üye olmak isteyen ülkelere kendi gözleriyle baktıklarını, bir anda kendileriyle aynı konuma gelmelerini istediklerini aktararak, ''Bu mümkün değil, adil de değil'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de değinen Van Der Linden, şunları söyledi:

''Türkiye'nin, AB için hayati önemi olduğunu düşünüyorum. Demokratik bir İslam ülkesi ve dünyada tek. Jeopolitik açıdan, demokratik bir İslam ülkesi olarak bu, dünyada tek. Bunun altını çizmek gerekir.

Tüm dünya, tüm Müslüman ülkeler ve Ortadoğu için Türkiye inanılmaz bir model ve biz, Türkiye ve Rusya olmadan Ortadoğu'yu çözemeyiz. AB üyesi ülkelerin bu durumu iyi değerlendirmesini istiyoruz. Bugün biz Avrupalılar'ın da sabırlı olması gerekiyor.''

Van Der Linden, ''(Biz ve onlar) demeyi bırakıp, (biz ortağız) demeliyiz. Ben, müzakere sürecini sekteye uğratacak herşeye karşıyım'' dedi.

AB olarak süreci sürdürmeleri gerektiğini vurgulayan Van Der Linden, ''(Yola devam edin) mesajı vermeliyiz. Asıl önemli olan sürecin sürmesi. Tabii ki hızlandırmayı hepimiz istiyoruz ama zorlamaya gerek yok. 2015, 2018, 2022. Bence fark etmez. Önemli olan aramızdaki güven ve verilen sözlere bağlı kalınması'' diye konuştu.

Kaynak: AA