Van'daki Şarbonlu Mektup Paniğinin Ardından

Van'daki Şarbonlu Mektup Paniğinin Ardından

Van'ın Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, Son Zamanlarda Mensubu Olduğu Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) Yönelik Yapılan Baskılar, Açılan Davalar ve Tehdit İçerikli Mektupların Gönderilmesinin Kabul Edilir Olmadığını Söyledi.

Van'daki Şarbonlu Mektup Paniğinin Ardından

Van'ın Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, son zamanlarda mensubu olduğu Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) yönelik yapılan baskılar, açılan davalar ve tehdit içerikli mektupların gönderilmesinin kabul edilir olmadığını söyledi.

DTP'li Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek'in adına Ankara Etlik'te gönderilen ve içerisinde 'Laz direnç DTP'ye ölüm' yazılı not ile henüz ne olduğu tespit edilmeyen bir toz maddesi çıkan mektup olayı, düzenlenen bir basın açıklamasıyla kınandı.

DTP Van İl Teşkilatı, Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Özdal Üçer, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Cüneyt Caniş ve bazı dernek temsilcilerinin destek amacıyla katıldığı ve belediye hizmet binasının önünde düzenlenen açıklamayı yapan Şimşek, mensubu olduğu partiye yönelik yapılan bu baskıların Türkiye'deki birlik ve beraberliği bozmaya çalışan belli kesimlerin istemi olduğunu öne sürdü.

Bu nedenle DTP'liler olarak Türkiye'de demokratik bir ortamda birlik ve beraberlik içerisinde barışı dile getireceklerini ifade eden Şimşek, halktan aldıkları güven ve onayla yaşanan sorunları dile getireceklerini ve çözümü için de çalışacaklarını kaydetti. Şimşek, "Bu taleplerimizin halktan olduğu bilinmeli ve çözülmelidir" dedi.

İddia ettiği baskıların kaldırılmasını da isteyen Şimşek, bunun için demokratik çevreleri, sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri Türkiye'nin aydın geleceği için duyarlı olmaya çağırdı. Şimşek, "Dün yaşanan şarbon olayıyla ilgili de Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve İHD Van Şube Başkanlığı'na başvurarak suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

(ŞA-MET-SN-SN-Y)