Van'daki Resmi Evrakta Sahtecilik ve Dolandırıcılık Operasyonu

Van'daki Resmi Evrakta Sahtecilik ve Dolandırıcılık Operasyonu

17.09.2017 17:17 | Son Güncelleme: 17.09.2017 17:17
Van'daki Resmi Evrakta Sahtecilik ve Dolandırıcılık Operasyonu

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van'daki resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık operasyonuna ilişkin, "İki yıl önce belediyemizden bir personel ile 4 özel şirket çalışanı hakkında evrakta sahtecilik yaptıkları gerekçesiyle adli mercilere şikayetimizi gerçekleştirdik.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van'daki resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık operasyonuna ilişkin, "İki yıl önce belediyemizden bir personel ile 4 özel şirket çalışanı hakkında evrakta sahtecilik yaptıkları gerekçesiyle adli mercilere şikayetimizi gerçekleştirdik. Belediye olarak hiçbir işlemde kanunsuzluk ve yanlışlık söz konusu olmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Özgökçe, Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Tuşba Belediyesinde görevli harita mühendisi M.E.G. ile harita ve kadastro firmaları bulunan A.A, S.C, A.G ve M.Y.S'nin gözaltına alındığı operasyonla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Tuşba Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Özgökçe, 30 Mart 2014'te Tuşba Belediye Başkanlığı kurulduktan sonra ilçe sınırlarını kapsayan resmi imar paftalarını Van Büyükşehir Belediye Başkanlığından talep ederek İmar Müdür vekili M.E.G'ye teslim edildiğini söyledi.

"Paftalar aslına aykırı şekilde aktarılmış"

Yeni kurulan belediyenin paftaları dijital ortama aktarılması konusunda gerekli altyapıya sahip olmadığı için ihaleye çıktığını anımsatan Özgökçe, şu bilgileri verdi:

"Tuşba Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ihalenin yapıldığı dönemde yetkilisi olan şüpheli M.E.G. tarafından imar planlarının dijital ortama aktarılması ve arşivlenmesi ile ilgili olarak 18.12.2014 tarihinde ihale yapılmakta ve yapılan ihale 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 22-d maddesi gereğince doğrudan temin usulü ile Van İmar Planlama firmasına ihale edilmiştir. İhale yapıldıktan sonra Van Büyükşehir Belediyesi'nden alınan 23.12.2014 tarihinde 230 adet ve 26.02.2015 tarihinde ise 19 adet 1/1000 ölçekli uygulama resmi imar plan paftaları tutanak ile şüpheli M.E.G. tarafından ilgili firma yetkilisine teslim edilmiştir. Söz konusu paftaları teslim alan firma yetkilisi iş bu paftaları dijital ortama aktarılıp ve polyester paftalara çıktıları alınırken asıl paftaları, asıllarına uygun bir şekilde aktarması gerekirken bir kısım paftaları asıllarına aykırı bir şekilde değiştirerek aktarmıştır. Sadece Tuşba ilçe sınırlarını kapsayan imar planlarının bir takım kötü niyetli şahıslar tarafından gerçeğe aykırı bir şekilde değiştirildiği şeklinde gelen şikayetler üzerine başkanlık makamınca İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne vekaleten bakmakta olan M.E.G. hemen görevden alınmış, söz konusu iddiaları araştırmak ve faillerin ortaya çıkarılması amacıyla doğrudan belediye başkanlığımız imzasıyla 25/11/2015 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na konu ile alakalı olarak gerekli suç duyurusu yapılmıştır. İlgili personel hakkında da disiplin soruşturması başlatılmış ve bu soruşturma halen devam etmektedir. Bu dosya kapsamında da 15/09/2017 tarihinde resmi imar paftalarının değiştirilmesinde ilgisi olduğu değerlendirilen bir kısım şahıslar gözaltına alınmıştır."

Özgökçe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait imar plan paftalarının hiçbir şekilde değişikliğe uğratılmadığını vurgulayarak, "İki yıl önce belediyemizden bir personel ile 4 özel şirket çalışanı hakkında evrakta sahtecilik yaptıkları gerekçesiyle adli mercilere şikayetimizi gerçekleştirdik. Belediye olarak hiçbir işlemde kanunsuzluk ve yanlışlık söz konusu olmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title