Van'daki Olaylar; 1 Ölü, 62 Yaralı ve 162 Gözaltı

Van'daki Olaylar; 1 Ölü, 62 Yaralı ve 162 Gözaltı

Van'da, 22 Mart'ta izinsiz Nevruz gösterisi ile başlayan olayların bilançosu belli oldu. Olaylarda 1 kişi öldü, 162 kişi gözaltına alındı. Hastanelere yaralı olarak 62 kişi başvurdu.

Van'daki Olaylar; 1 Ölü, 62 Yaralı ve 162 Gözaltı

Van'da, 22 Mart'ta izinsiz Nevruz gösterisi ile başlayan olayların bilançosu belli oldu. Olaylarda 1 kişi hayatını kaybetti, 162 kişi gözaltına alındı. Hastanelere yaralı olarak 62 kişi başvurdu. 45 esnaf maddi zarar gördü.

Van'da DTP'nin 22 Mart'taki izinsiz Nevruz mitingine polisin müdahalesiyle başlayıp yer yer kenar mahallelerde hala devam eden olaylar bilançosu büyük oldu. Olaylarda ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan Zeki Erinç isimli gösterici hayatını kaybederek dün toprağa verildi. Ağır yaralı olan 3 kişinin hala tedavisi sürüyor. Olaylarda bugüne kadar 162 kişi gözaltına alındı. Olaylarda içinde polislerin de bulunduğu 162 kişinin hastanelere başvuruda bulunduğu belirtildi. Ancak çok sayıda yaralının gözaltına alınma endişesi ile hastanelere gitmediği kaydediliyor.

Gösterinin şehir merkezinde ve ara sokaklarda devam etmesi sebebiyle esnaf büyük zarar gördü. İlk 2 gün 45 iş yerinde maddi hasar meydana gelirken, 6 aracın hasar gördüğü kaydedildi. Valilik bünyesinde kurulan bir komisyon zarar gören iş yerlerinin görüntüsünü alarak hasarlarını 5237 sayılı kanun gereği terörden doğan zararlar kapsamında karşılanacağı ifade edildi.