Van'daki İhale Operasyonu

Van'daki İhale Operasyonu

Van İl Emniyet Müdürlüğü'nün Kamu İhalelerine Fesat Karıştırıldığı Gerekçesiyle Düzenlediği Operasyon Kapsamında, Haklarında Van Cumhuriyet Savcığı Tarafından Yakalama Kararı Bulunan ve Bugün Teslim Olup Mahkemeye Çıkarılan Van Eski Milletvekillerinden Mustafa Bayram Serbest Kalırken, Avukat Olan Oğlu Hişar Bayram İse Tutuklandı.

Van'daki İhale Operasyonu

Van İl Emniyet Müdürlüğü'nün kamu ihalelerine fesat karıştırıldığı gerekçesiyle düzenlediği operasyon kapsamında, haklarında Van Cumhuriyet Savcığı tarafından yakalama kararı bulunan ve bugün teslim olup mahkemeye çıkarılan Van eski milletvekillerinden Mustafa Bayram serbest kalırken, avukat olan oğlu Hişar Bayram ise tutuklandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından eş zamanlı olarak 9 ilde düzenlenen operasyon kapsamında aranan Mustafa Bayram ile oğlu Hişar Bayram, bugün avukatları ile birlikte Van Adliyesi'ne gelerek teslim oldu. Cumhuriyet Savcılığı'nda yaklaşık 4 saat ifadeleri alınan baba ile oğul, daha sonra tutuklama kararı ile nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Yaklaşık 3 saat süren duruşmanın ardından Mustafa Bayram serbest kalırken, oğlu Hişar Bayram ise 'örgüt kurmak', 'örgüt üyesi olmak' ve 'ihalelere fesat karıştırmak' suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye çıkışında Mustafa Bayram gazetecilerin sorularını cevapsız bırakırken, avukatı Hüsnü Ayhan müvekkili Mustafa Bayram'ın örgüt kurmak yoluyla ihaleye fesat karıştırdığı iddiası üzerine tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi. Ayhan, dosyada tutuklamayı gerektirecek birşey olmadığı nazara alınarak müvekkilinin serbest bırakılmasına karar verildiğini ifade ederek, "Diğer sanık ise tutuklanmış. Ancak tutuklanmak mahkumiyet değildir. Dosyada gizlilik kararı alınmıştır. Dosyanın kapsamını tümüyle bilmediğimiz için ileri aşamada bunlarında beraat edeceği kanısındayım" dedi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 24 kişiden 17'si, geçtiğimiz ay içerisinde 'örgüt kurmak', 'örgüt üyesi olmak' ve 'ihalelere fesat karıştırmak' suçlarından dolayı tutuklanmış, 15 kişinin de arandığı belirtilmişti.

(MSA-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA