Van'daki El Kaide Davasında 3 Tahliye

Van'daki El Kaide Davasında 3 Tahliye

Van'da Bugün Yapılan 6'sı Tutuklu 31 Sanıklı El Kaide Davasının İlk Duruşmasında 3 Kişi Tahliye Edildi.

Van'daki El Kaide Davasında 3 Tahliye

Van'da bugün yapılan 6'sı tutuklu 31 sanıklı El Kaide davasının ilk duruşmasında 3 kişi tahliye edildi. Dava 16 Ekim'e ertelendi. Sanıklar adliye çıkışında basın mensuplarına 'Yahudi Çocukları' ve 'Mossad ajanları' diye bağırdı.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 6'sı tutuklu 31 sanıklı davanın ilk duruşması saat 10:00'da başladı. Silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklanan sanıkların ilk duruşmasında iddianame sanıkların yüzüne okundu. Sanıklar sözlü savunmalarının ardından, mahkemeye aynı zamanda yazılı savunma sundu.

İlk savunmayı örgütün Van 'Emiri' olduğu iddia edilen ve 2002 yılında Pakistan-Afganistan sınırında Pakistan ordusu tarafından yakalanarak ABD askerlerine teslim edilerek Guantonama'da sorgulanan İbrahim Şen oldu. Şen, hazırladığı 8 sayfalık yazılı ifadesini mahkemeye sunarken, aynı zamanda sözlü savunma yaptı. Mahkeme Başkanı Müslüm Uzun, Şen'e "Sanıklarla sıkı ilişkiniz neye dayanıyor" sorusuna Şen, bütün sanıkları tanımadığını, ilişkisinin akrabalık. Komşuluk, ticari ilişkilere dayandığını savundu.

Kendilerine yönelik yapılan operasyonun ABD'de Guantonama'da kendisine yapılan işkencelere karşı açmış olduğu davanın temele alındığını iddia eden Şen, kendilerinin gözaltına alınmaları ile sınır ötesi operasyonların aynı zamana denk gelmesinin düşündürücü olduğunu söyledi,

Türkiye nüfusunun yüzde 95'nin ABD'ye karşı olduğunu öne süren Şen, ABD karşıtı kitapların olması doğal olduğunu kaydetti. İddianamede evinde ruhsatsız 2 silah bulunduğunun yazıldığını kaydeden Şen, mahkemeye silahların ruhsatını ve faturasını ibraz etti.

İddianamede Şen'in yardımcısı ve örgütün silahlı kanat sorumlusu olduğu iddia edilen tutuklu sanıklardan Ümit İlaçoğlu ise, gecenin saat 02:00'sinde evlerine operasyon yapılarak özel hayatlarının ayaklar altına alındığını belirterek, kendilerine yapılan suçlamaları reddetti.

Bazı sanıklar Afganistan ve Pakistan'a askeri ve silahlı eğitim için gittikleri iddiasını kabul etmeyerek, medrese eğitimi almak için gittiklerini savundu. Sanıklar gözaltında alındıklarında emniyette kendilerine kötü muamele yapıldığı iddiasında bulundu.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde tutuklu diğer sanıklar Murat Sonkur, Ekrem Müküs, Abdulmenaf Dağaç, Ercan Acar da savunmalarını yaptı. Mahkeme duruşmaya bir saat ara verdi.

Öğleden sonra devam eden duruşma tutuksuz olarak yargılanan 25 sanık savunmalarını yaparak suçlamaları reddetti. Sanık avukatları tutuklu olarak yargılanan sanıkların tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti sanıklardan İbrahim Şen, Murat Sonkur ve Ümit İlaçoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, Ekrem Müküs, Abdulmenaf Dağaç, Ercan Acar'ı ise tahliye etti.

Sanık avukatlarından Abdulbasit Bildirici, müvekkillerinin hepsinin tahliyesini beklediklerini ancak mahkeme 3 kişiyi tahliye ettiğini belirterek, diğer 3'nünde en kısa zamanda tahliye olacağını beklediklerini söyledi.

Duruşma sonunda adliyeden cezaevi jandarması arasında çıkarılan sanıklar, adliye merdivenlerinden indirilirken kendilerine görüntüleyen basın mensuplarına tepki gösterdi. Örgütün lideri olduğu iddia edilen İbrahim Şen, basın mensuplarına 'Sevinin Yahudi Çocukları sevinin', 'Mossad ajanları" diye bağırdı. Şen'in tepkisine diğer sanıklar da katıldı.

Van Emniyet MüdürlüğüTerörle Mücadele ekipleri ile Van Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli yürütülen ve adına 'Meşale' verilen operasyonla 5 Ocak 2008 günü sabah saat 02:00'de Van, İstanbul ve Adana'da 40 ayrı eve eş zamanlı operasyon yapılmıştı. Operasyonda 38 kişi gözaltına alınmıştı. Operasyonun yapıldığı evlerde silahlı terör örgütü el kaide ile ilgili çok sayıda doküman ve CD bulunmuştu.

Soruşturma sırasında 6 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, 31 kişi hakkında 10 yıldan 20 yıla kadar silahlı terör örgütü El Kaide üyesi olmak suçundan dava açılmıştı.

Kaynak: CHA