Van'da Yerel Yönetimler

Van'da Yerel Yönetimler

Van Belediye Meclisi, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya'nın Önerdiği İçme Suyunun 49 Yıllığına Özelleştirilmesi Teklifini, Detaylı Görüşülmek Üzere İade Etti.

Van'da Yerel Yönetimler

Van Belediye Meclisi, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya'nın önerdiği içme suyunun 49 yıllığına özelleştirilmesi teklifini, detaylı görüşülmek üzere iade etti.

Belediye Meclisi nisan ayı meclis toplantısı Başkan Vekili Zahir Soğanda başkanlığında yapıldı. 2007 Mart ayı tutanaklarının kabulüyle başlayan meclis toplantısında daha sonra, belediyenin mali durumu ve çözüm önerileri konusunda Demokratik Toplum Partili (DTP) üyeler tarafından sunulan önerge değerlendirildi. Zaman zaman sert tartışmalara neden olan önergenin görüşülmesi sırasında söz hakkı alan DTP'li Meclis üyesi Sabri Abi, çok büyük bir öneme sahip olan bir önergenin tartışıldığı meclise, Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün başkanlık etmesini istediğini ifade etti. Van Belediyesi'nin ciddi bir ekonomik kriz içinde olduğunu söyleyen Abi, belediye tarafından faaliyet raporunda belirtilen borçların gerçeği yansıtmadığını savundu. Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün görevi bırakmasının en büyük onur olduğunu öne süren Abi, "Bu halkın önerisidir. Bu işi burada bırakması başkan için en büyük onurdur. Yapmazsa sorumlusu kendisidir" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Meclis Başkan Vekili Zahir Soğanda, memleketin sahibi bir grup veya parti olmadığını kaydederek Abi'nin sözlerine tepki gösterdi. Memleketin sahibinin seçilmiş herkesin olduğunu ifade eden Soğanda, "Memleketin sahibi hem biz hem sizsiniz. Daha önce başka bir parti görevde idi. Ancak halkımız bu sefer bizi görevlendirdi. Halk bakarsınız bir sonraki seçimde başkasını görevlendirir. Bunun için kimse kendini memleketin sahibi olarak görmesin" ifadelerini kullandı.

Toplantıda belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan kurtulması için yerel kaynakların harekete geçirilmesi, ulusal ve uluslararası kaynaklardan faydalanması için projelerin hazırlanması, borç ödemesinin belli bir plan dahilinde yapılması, su tahsilatların yükseltilmesi ve kurulan Kaynak Geliştirme Komisyonu'nun harekete geçirilmesi gibi bazı kararlar alındı.

Fen İşleri Müdürlüğü'nün gider kalemleri arasında aktarma yapılması talebinin oy birliğiyle kabul edildiği toplantıda daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya tarafından sunulan içme suyu imtiyaz sözleşmesi önergesine geçildi. İçme suyunun tahakkuku, tahsilatı, isale hatlarının onarımı ve atık suyun bertarafını 49 yıllığına özelleştirilmesini öngören önerge üzerine söz hakkı alan meclis üyeleri, 30 milyon YTL olan içme suyu alacağının ancak 11 milyon YTL'lik kısmını tahakkuk ettiklerini kaydetti. Tahakkuk edilen 11 milyon YTL'lik kısmının 10 milyon 966 YTL'lik kısmını tahsil ettiklerini ifade eden meclis üyeleri, belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen tahsilatın bu kadar yüksek olan içme suyunun özelleştirilmesi önergesinin tekrar görüşülmek ve gerekçelerini bildirilmek üzere ilgili birime iade edilmesini istedi.

Meclis üyelerine özeleştirme taleplerinin gerekçeleri hakkında bilgi veren Van Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletme (VASKİ) Müdürü Birol Duman, aslında meclis üyelerinin belirttikleri gibi tahsilat onarının fazla yüksek olmadığını ifade ederek, "Toplam bin 87 cami ile belediyeye ait park ve bahçelerde kullanılan çeşmelerde su sayacı bulunmadığı için tahakkuk yapamıyoruz. Oto yıkamalarının yüzde 90'ı kaçak su kullanıyor. Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 5 bin abone farkımız var. Özellikle fakir vatandaşların oturduğu mahallelerde sayaç takmaktan zorlanıyoruz. Şimdiye kadar bunların üzerine gidilmediği ve sayaç taktırılmadığı için alacağımızı tahakkuk ettiremiyoruz. Önceki yıllarda kalan borçlarla kayıp ve kaçaktan dolayı verdiğimiz cezalarından dolayı tahsilatımız fazla görünüyor. Göründüğü için fazla bir tahsilatımız yoktur" şeklinde konuştu.

Daha sonra meclis üyeleri, teklifin detaylı bir şekilde ilgili birim tarafından incelenip tekrar sunulmasına oy birliğiyle karar verdi.

(ŞA-MET-NÇ-NÇ-Y)