Van'da Toplu Açılış Töreni

Van'da Toplu Açılış Töreni
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Binali Yıldırım, "Gün uyanık olma günüdür.

Başbakan Binali Yıldırım, "Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür. Şimdi bizi de 'Kürtler, Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, Van'ın ve Vanlıların her şeyin iyisine layık olduğunu belirterek, "Bu milletin evlatları iş, AŞ sahibi olsun istedik." ifadesini kullandı.

Yıldırım, Suriyeli bir 15 Temmuz gazisinin tanklara karşı neden yürüdüğü sorulduğunda, "Reis, 'meydanlara inin' dedi. Ben de vatansız kalmanın ne demek olduğunu bildiğim için meydanlara indim." cevabını verdiğini anlattı.

Esnaftan zorla para toplayanların, tehdit, şantaj ve haraçla milleti tehdit edenlerin kim olduğunu bildiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, birçok iş adamının yatırımlarını yarıda bırakıp, zarara uğradığını ve sermayenin, vatandaşların göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

"Unutmayın, asla unutmayın devletin şefkatli eli, yardımı ve desteği hep sizinle beraber olacak. Ancak demir yumruğu da teröristin, sizin hayatınızı zorlaştıranların tepesinde patlayacak. Güvenlik güçlerimiz, yabancı istihbarat servislerinin tetikçiliğini yapan teröristleri kaçtıkları yere kadar kovalayacak, bulundukları delikte etkisiz hale getirecek. Onlara sadece Van'ı değil, sadece Türkiye'yi değil, dünyayı dar edeceğiz, dünyayı. Biz Menderes'iz, biz Özal'ız, vesayete rağmen iktidara giden Necmettin Erbakan'ız, biz, 'dostun eli gönüllerdir gönüller yapmaya geldik' diyenlerdeniz. Biz aynı inanç denetimini paylaşan Ahmed-i Hani'yiz, aynı ezgilerle yürek tellerimize dokunan Şivan Perver'iz, Ahmet Kaya'yız. 'Halepçe, Bosna, Filistin' denince bizim içimiz yanar. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ız, Kemal Tahir'iz, Necip Fazıl'ız, Nazım Hikmet'iz. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan kardeşiz biriz, beraberiz."

Başbakan Binali Yıldırım, 2011'deki Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, "Medeniyet şehri Van Kudüs'ün Halep'in, Kerkük'ün, Saraybosna'nın, Arakan'ın kardeşi Van. İşte Van ayakta. 16 Nisan'a hazır mı? Okçu tepesi hazır mı? Van işi bitirmiş, Van 'evet' diyor." dedi.

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Onlara bu toprakları dar edeceğiz. Onlar bu ülkenin başının belası olmaktan çıkacak. AK Parti eski Türkiye alışkanlıklarını değiştirirken Van'la Urfa'yla Mardin'le Bitlis'le Şırnak'la Hakkari'yle kucaklaşırken kan ve gözyaşı siyaseti yapanlar rahatsız oldu. Kimsenin söylemediğini söyleyen, kimsenin yapmadığını yapan, aklıyla ve yüreğiyle hareket eden bir lider çıktı, elini Van'a uzattı. Vanlı da onun elini tuttu. O elin sahibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."

"Bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır"

AK Parti'nin bölge insanının yaralarını sararken, karanlık odakların kirli emellerine, karanlık gündemlerine devam ettiğini belirten Yıldırım, "Büyük şair Ahmet Arif kardeşliğimize kasteden bu alçaklara ne güzel söylemiş. 'Bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır.' Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür." ifadesini kullandı.

Vaktiyle Cezayir'de halkı bölmek parçalamak için insanların "Berberiler" ve "Yerliler" diye ikiye ayrıldığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Şimdi bizi de 'Kürtler, Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek. Bizleri ayrıştırmaya çalışacaklara gereken dersi Van verecek mi? Verecek misiniz? Türkiye AK Parti ile geliştikçe, bunların dengesi şaştı, feleği şaştı. Eski Türkiye siyasetinin çare bulamayan kafaları bugün üstümüze geliyor. Ama Van ve Vanlılarla olan hukukumuzu, kardeşliğimizi bunların oyunlarını bozar mı?

Van, Gezi olaylarında hep devletiyle beraberdi. Van 17-25 kumpasında bizimle beraberdi. Van 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi burada nöbetteydi. Okçular tepesinde gece gündüz bir ay nöbet tuttunuz. Van Pensilvanya'daki ihanet şebekesine, hendeklerle geleceğimizi karartmak isteyen bölücülere karşı 16 Nisan'da gereken cevabı verecek misin? Sandıklara giderek, binlerce yıllık kardeşliğimizi daha da güçlendirmeye var mısın? Kardeşliğimiz için birlik beraberliğimiz için Suriyeli, Filistinli, Iraklı, Arakanlı, Somalili, Doğu Türkistanlı mazlumlar için çocuklar yetim büyümesin diye, demokrasi için birlikte Türkiye olmak için işte duyun dünya duysun Vanla biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz, birlikte Türkiyeyiz."

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title