Van'da Tff Akreditasyon Toplantısı Yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) Futbol Müsabakalarındaki Görevlilerin Çalışmalarını Disipline Etmek Amacıyla Düzenlenen Akreditasyon Toplantısı Van'da Yapıldı.

Van'da Tff Akreditasyon Toplantısı Yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) futbol müsabakalarındaki görevlilerin çalışmalarını disipline etmek amacıyla düzenlenen akreditasyon toplantısı Van'da yapıldı.

Tamara Otel'de gerçekleştirilen toplantı, TFF Akreditasyon Sorumlusu Cem Akdağ başkanlığında yapıldı. Toplantıya Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Van Emniyet Müdürlüğü Spor Güvenlik Büro Amiri Başkomiser Bülent Değişmez, Belediye Vanspor Kulüp Başkanı Birol Duman, TFF Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Van Şube Temsilcisi İkram Kali ve basın mensupları katıldı.

Toplanın açılış konuşmasını yapan TFF Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, disiplinin sağlanmaması nedeniyle geçen yıl birçok kulübün çeşitli cezalara maruz kaldığını ifade etti. Kulüplerin bu tür cezaları ödememesi için böyle bir toplantının düzenlendiğini kaydeden Tekbudak, akreditasyon uygulamasını bu yıl en iyi şekilde yapmak istediklerini vurguladı. Tekbudak, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydetti.

TFF Akreditasyon Sorumlusu Cem Akdağ, stat içerisinde yapılması gereken kurallar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. TFF ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün akreditasyon uygulamasında ortak işbirliği içerisinde olduklarını anlatan Akdağ, "2006 yılında 682 kişi hakkında işlem yapılmıştır. 2007 yılının ilk 6 ayına baktığımızda ise 606 kişi hakkında işlem yapılmıştır. 50 olayda ise 51 yaralanma meydana gelmiştir. Bu istatistikler bir yandan iyi öte yandan kötü. Bizim asıl amacımız bu şiddet olaylarını asgari

seviyeye indirmektir" dedi.

Şimdiye kadar emniyet müdürlüklerinin dışında herkesin sporda para kazandığını kaydeden Akdağ, şöyle konuştu:

"Bazı maçlara gittiğimizde polis sayısının seyirci sayısında kat kat fazla olduğunu görüyorduk. Hepimiz sorunların ne olduğunu, nasıl çözümleneceğini biliyoruz. Ama bunun için hiçbirimiz adım atmıyoruz. Sarhoş kişiler içeri alınmayacaktır. Emniyet müdürlüklerine ait akrep araçların stat içerisine sokulmaması gerekiyor. Akrepler ortamı geriyor. Statlarımız savaş alanı değil bir şölen yeridir. Geçtiğimiz yıllarda akreditasyon sistemini uygulamayan Belediye Vanspor Kulübü'ne çeşitli cezalar verilmiştir.

Tekrar uygulanmadığı taktirde yapılacak olan yanlışlıklarla bu cezaların 10'na katlanacaktır. TSYD, Emniyet Müdürlüğü, TFF temsilcileri, basın mensupları, stat amirleri, kapı görevlileri gibi herkes görevini bilecek."

Toplantı Cem Akdağ'ın katılımcıların sorularını cevaplandırmasıyla son buldu.

(SER-ŞA-İK-CC-S)

Kaynak: İHA