Van'da Sivil Savunma Günü Kutlamaları

Van'da Sivil Savunma Günü Kutlamaları

Van'da Sivil Savunma Teşkilatı'nın Kuruluşunun 49. Yılıyıldönümü Düzenlenen Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Van'da Sivil Savunma Günü Kutlamaları

Van'da Sivil Savunma Teşkilatı'nın kuruluşunun 49. yılıyıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik (AKUB) Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen "Sivil Savunma Günü" kutlama programı Erciş yolu üzerinde bulunan AKUB hizmet binasında yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Sivil Savunma Müdürü Ahmet Soygüder ve Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdür Vekili Savaş Uygun günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Daha sonra kürsüye gelen Van Valisi Özdemir Çakacak, Sivil Savunma Teşkilatı'nın kurulmasında en önemli etkenin, 1. ve 2. Dünya savaşlarının olduğunu söyledi. Bu savaşlar sonunda birçok sivilin öldüğünü söyleyen Vali Çakacak "Bu nedenle de sivilleri koruma ihtiyacı doğmuş ve Türkiye'de de 1959 yılında Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün kurulmuştur" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Sivil Savunma Aram ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü tarafından Nükleer Biyolojik Kimyasal'dan (NBC) korunmak ve tespitini yapmak için giyilen özel elbiseler ile doğal afetlerde kullanılan malzemeler programa katılan davetlilere gösterildi. Program verilen kokteylin ardından sona erdi.

Programa Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk, İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, İl Müftüsü Osman Artan, İl Sivil Savunma Müdürü Ahmet Soygüder ve Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdür Vekili Savaş Uygun, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

(ŞA-Y) 28.02.2008 20:02 TSİ

Kaynak: İHA