Van'da Sebze ve Meyve Kotalarının Belirlenmemesine Tepki

Van'da Sebze ve Meyve Kotalarının Belirlenmemesine Tepki

Van Sebze ve Meyve Komisyoncular Odası Başkanı Kemal Baba, Aralık 2006 Ayında Belirlenmesi Beklenen Sınır Ticareti Kotalarının 2007 Yılının İlk Ayının Bitmesine Yakın Hala Belirlenmediğini İfade Ederek, Duruma Tepki Gösterdi.

Van'da Sebze ve Meyve Kotalarının Belirlenmemesine Tepki

Van Sebze ve Meyve Komisyoncular Odası Başkanı Kemal Baba, Aralık 2006 ayında belirlenmesi beklenen sınır ticareti kotalarının 2007 yılının ilk ayının bitmesine yakın hala belirlenmediğini ifade ederek, duruma tepki gösterdi.

İran'la yapılan sınır ticareti kapsamındaki sebze ve meyve kotaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Baba, kimsenin Van ile ilgilenmediğini savundu. Aralık ayı son haftasında Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı tarafından ihalelerin yapıldığını anlatan Kemal Baba, "Aralık ayı başlarında belirlenmesini beklediğimiz kotalar son aya kalmıştı. Yapılan ihalelere rağmen açıklanmasını beklediğimiz kotalar Ocak 2007 ayı sonuna gelmemize rağmen hala açıklanmadı. Biz artık bu işin nasıl yürüdüğüne anlam veremiyoruz. 2006 yılına ait süreleri dolan kotalarımız bulunmaktadır. Bunların devam edebilmesi için Ankara'dan beklediğimiz ama bir türlü gelemeyen miktarların gönderilmesi gerekiyor. Hiçbir siyasimiz bu konuya el atmıyor, sınır ticaretinin sorunları ile ilgilenmiyor. Bu ilin gelişimi hep böyle mi sürecek?" dedi.

(SER-MET-OK-Y)

Kaynak: İHA