Van'da Mart Ayının Zam Şampiyonu Dolmalık Biber Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Van'da Mart Ayının Zam Şampiyonu Dolmalık Biber Oldu

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Van'da Mart Ayının Zam Şampiyonu Dolmalık Biber Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Van’da mart ayının zam şampiyonu dolmalık biber oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Van'da mart ayının zam şampiyonu dolmalık biber oldu.

2016 yılının Mart ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıklayan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,04 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,46 oranında artış gösterdiğini söyledi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesine ait TÜFE'de ise bir önceki aya göre yüzde 0,1'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,27 oranında artış meydana geldiğini dile getiren Özer Coşğun "Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 8,03, I grubunda ise yıllık değişim yüzde 9,51 oldu. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 1,21'lik oran ile sağlık grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 1,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. TRB2 bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 1,38'lik oranla sağlık grubunda, en çok düşüş ise yüzde 0,59'luk oranla gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu" dedi.

"VAN'DA MART AYININ ZAM ŞAMPİYONU DOLMALIK BİBER OLDU"

Coşğun, madde bazlı olarak yurt genelinde sivribiber yüzde 17,78 ve dolmalık biber yüzde 12,12'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dahil olduğu TRB2 bölgesinde ise dolmalık biberin 10,58 ile en çok zamlanan ürün, onu yüzde 9,25 oranındaki artışla bayan gömleğinin takip ettiğini belirtti. Coşğun, "Kabak ise yüzde 44,35'lik bir oranda değer kaybederek mart ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 39,27 oranında değer kaybeden kabak en fazla ucuzlayan ürün oldu. Öte yandan Yurt İçi ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,40'lık bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 3,80 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,80 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,63 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,26 düşüş ve su temini sektöründe ise yüzde 0,06 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 0,52'lik oranla dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 12,06'lık oranla dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti" şeklinde konuştu. - VAN

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title