Van'da 'Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork' Semineri

Van'da 'Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork' Semineri

Van Özel Divan Hastanesi Tarafından 'Kanser Haftası' Dolayısıyla Düzenlenen 'Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork' Adlı Seminere İlgi Beklenenin Altında Oldu.

Van'da 'Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork' Semineri

Van Özel Divan Hastanesi tarafından 'Kanser Haftası' dolayısıyla düzenlenen 'Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork' adlı seminere ilgi beklenenin altında oldu.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Van Devlet Tiyatrosu'nda Özel Divan Hastanesi'nin halkı bilgilendirmek için gerçekleştirdiği kanser seminerine 15 kişi katıldı. Etkinlikte kanser ile ilgili bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gıyasettin Başakıncı, erken teşhisin önemine değindi. Kanserin erken teşhis edilmesi ile hastalığın korkulacak bir hastalık olmaktan çıktığını ifade eden Başakıncı, kanserin her taraftan insanoğlunu sarmış hale geldiğini belirtti. İnsanoğlunun en büyük düşmanı olan bu hastalık hakkında herşeyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Başakıncı, ona göre strateji geliştirmenin önemli olduğunu kaydetti.

Halkın seminere ilgi göstermemesinden dolayı konuşmasını uzun tutmayan Gıyasettin Başakıncı, daha sonra yaptığı açıklamada, katılım azlığının kendilerini üzdüğünü belirtti. Hiç kimsenin kanser konusunda duyarsız kalmaması gerektiğini anlatan Başakıncı, "Bizler üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyoruz. Ancak bugün burada 3-5 kişinin dinlemiş olduğu bu seminere gönül isterdi ki büyük bir katılım olsaydı" diye konuştu.

Etkinliğe katılan Özel Divan Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muhsin Tezcan da, Van halkı için ellerinden geleni yapmak istediklerini belirtti. Burada halk için bulunduklarını ifade eden Tezcan, kanser denilen illet ile hep beraber mücadele edeceklerini, ancak halkı yanlarında görmek istediklerini kaydetti.

Seminere ilgi gösteren bayanlara hastane tarafından meme kanseri teşhisinde önemli bir yeri olan mamografi testi ücretsiz olarak hediye edilirken, Sağlık İl Müdürlüğü ve sağlık personellerinin de seminere katılmaması gözlerden kaçmadı.

(SER-MET-OK-Y)

Kaynak: İHA