Van'da Kaldırım İşgali Toplantısı

Van'da Kaldırım İşgali Toplantısı

06.10.2017 15:19 | Son Güncelleme: 06.10.2017 15:19
Van'da Kaldırım İşgali Toplantısı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu başkanlığında kaldırım işgalleri konusunda toplantı düzenlendi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu başkanlığında kaldırım işgalleri konusunda toplantı düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda, kaldırım işgalini en aza indirmenin yollarının yanı sıra seyyar satıcılar, kaçak kasaplar, ruhsatsız otel, rezidans ve otopark konuları tartışıldı.

Alınan kararlar doğrultusunda bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra bir dizi tedbirler de uygulamaya konulacak.

Zorluoğlu, Van'da göreve başladığı günden bu yana kaldırım işgali konusunda kararlı adımlar atıldığını belirterek, insanların kaldırımları rahat kullanmaları konusunda çalışmalarını arttırarak devam edeceklerini söyledi.

Esnaftan da büyük destek beklediklerini ifade eden Vali Zorluoğlu, şunları kaydetti:

"Kaldırımların temizlenmesi konusunda belediye olarak birinci derece sorumluyuz. Zaman zaman ilçe belediyelerimizle müdahalede bulunuyoruz. Bu işgaller sadece kolluk kuvvetleriyle halledilecek bir şey değil. Ortak akılla esnafımızın da desteği gerekir. Sizin kaldırım işgalini engelleme konusunda fikirlerinizi önemsiyoruz. Belki tamamen bitirmek mümkün olmayabilir. Fakat en aza indirmenin yolunu bulmamız lazım. Bazı noktalarda araç geçişlerini bile engelleyecek durumlarla karşılaşılıyor. Bu duruma karşı ortak çalışma yapmalıyız."

Toplantıda sarı çizgi uygulamasının başlatılması yönünde bir çalışma yapılması konusunda da karar alındı. Buna göre yapılacak araştırmalar sonucunda sarı çizgi uygulaması ile geniş kaldırımlara sarı çizgi ile bir sınır çizilecek. Çizilen bu yerlerde kaldırımlar yaya geçişine mani olmayacak şekilde esnafın kullanımına açılabilecek.

Ara sokaklarda Büyükşehir Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü ortaklaşa yanlış park ve kaldırım işgalleri konusunda ayrı bir çalışma yürütecek.

Toplantıya, Edremit Kaymakamı Atıf Çiçekli, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, Zabıta Daire Başkanı Halis Barut, merkez ilçe zabıta müdürleri ve esnaf odalarının başkanları katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title