Van'da İşsiz Bayanlara Dikiş-nakış Eğitimi

Van'da İşsiz Bayanlara Dikiş-nakış Eğitimi

Van Özalp Saray Kültür Kalkındırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Soğanda, Amaçlarının İşsiz Genç Kız ve Kadınlara El Sanatları Alanında Eğitim Vermek Olduğunu İfade Ederek, Bu Bayanların İstihdama Yönelmesini Sağlayıp Kendi İşlerini Kurmalarını Sağlamayı Hedeflediklerini Söyledi.

Van'da İşsiz Bayanlara Dikiş-nakış Eğitimi

Van Özalp Saray Kültür Kalkındırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Soğanda, amaçlarının işsiz genç kız ve kadınlara el sanatları alanında eğitim vermek olduğunu ifade ederek, bu bayanların istihdama yönelmesini sağlayıp kendi işlerini kurmalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Yüzüncü Yıl İş Merkezi'nde bulunan dernek binasında açıklama yapan Zahir Soğanda, Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na (DAKP) sunulan projelerinin tanıtımını yaptı. Proje kapsamında toplam 40 bayana eğitimlerin verildiğini ifade eden Soğanda, amaçlarının işsiz genç kız ve kadınlara el sanatları alanında eğitim vermek olduğunu belirtti. Soğanda, "Projemiz çerçevesinde el ile yapılan nakış işlerinin yanında, normal dişik makinesinde ve bilgisayarlı makinalarda nakış yapılmaktadır. Ayrıca dokuma tezgahlarında

halı, kilim, zili sumak dokuma teknikleriyle dekoratif ürünler yapılmaktadır. Projenin sanat yönü bizim için önem arz etmektedir. Bu nedenle projemizin koordinatörlüğünü Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde akademisyen olan Zübeyde Tapan Aydın yapmaktadır. Kendisinin bilgi ve birikimi sayesinde bölgemizde bügüne kadar çalışılmamış, öğretilmemiş desen ve motifler yapılmaktadır. Bölgemizde kaybolmaya yüz tutmuş desen ve motifleri bilgisayarlı nakış makinaları ortamında yapıyoruz" dedi.

(SER-AKK-OK-Y)