Van'da İnci Kefali Avlanma Yasağı Tedbirleri

Van'da İnci Kefali Avlanma Yasağı Tedbirleri

Van'ın Muradiye İlçesinde, 15 Nisan-30 Haziran Tarihleri Arasında Avlanması Yasaklanan İnci Kefali Balığının Korunmasına Yönelik Alınacak Tedbirler Görüşülerek Karara Bağlandı.

Van'da İnci Kefali Avlanma Yasağı Tedbirleri

Van'ın Muradiye ilçesinde, 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında avlanması yasaklanan inci kefali balığının korunmasına yönelik alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.

İlçe Kaymakamı Ömer Sağlam başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Nafiz Mehmetağaoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ümit Semerci, Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, İlçe Tarım Müdürü Turgay Gündoğan, Malmüdürü Sinan Tuç ve Ziraat Odası Başkanı Tevfik Bozkızıl katıldı.

Toplantıda, üreme dönemi olan 15 Nisan ila 30 Haziran tarihleri arasında avlanması yasak olan inci kefali balığının korunmasıyla ilgili alınması gereken tedbirler görüşüldü. İnci kefalini tutan ve satanlara yönelik caydırıcı cezaların da karara bağlandığı toplantıda 23 kilometrelik uzunluğunda olan Bendimahi Çayı boyunca jandarma ekiplerince devriye görevi yapmak süretiyle korunması karara bağlandı. Balığın, yasak dönemi boyunca tezgahlarda satılmaması için zabıta ve polis ekiplerince, semt pazarları

denetlenerek engelleneceği kaydedildi.

Ayrıca, balığın naklinde kullanılacak olan araçlara ise 610 YTL idari para cezası kesileceği de kararlaştırıldı.

(SS-MET-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA