Van'da 'Futbol Köyü Projesi' Çalışmaları

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, Alt Yapısına Başlanılmayan 'Futbol Köyü Projesi' Arazisi Yerine Tff'nin Alternatif Olarak Gevaş İlçesinde Bulunan Kızılay Gençlik Kampı'nın Faaliyete Sokulmasını Uygun Gördüğünü Söyledi.

Van'da 'Futbol Köyü Projesi' Çalışmaları

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, alt yapısına başlanılmayan 'Futbol Köyü Projesi' arazisi yerine TFF'nin alternatif olarak Gevaş ilçesinde bulunan Kızılay Gençlik Kampı'nın faaliyete sokulmasını uygun gördüğünü söyledi.

Van'da çalışmaları süren 'Futbol Köyü Projesi' ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan TFF Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, TFF'nin ilk kez bir ile bu kadar sıcak baktığını belirtti. 2007 yılının Van ili için büyük bir atılım olacağını, TFF'nin amacının spor kamuoyunun dikkatini buraya çekmek olduğunu ifade eden Tekbudak, bunun için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Van eski Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ın gitmesiyle birlikte alt yapısına bir türlü başlanılmayan Futbol Köyü projesinin hayata geçirilemediğini ifade eden Tekbudak, "TFF, zaman kaybının olmaması için Gevaş ilçesinde bulunan Kızılay kampını Türkiye Kızılay Genel Müdürlüğü ile görüşerek, bir yıllığına kiralamış bulunmaktadır. Buradaki tesisler onarıma alınarak proje için hazırlanmaktadır. Kampta yapılacak yeni 2 suni çim sahayla proje burada yürütülecektir. Türkiye'nin 15 bölgesinden gelecek sporcular

burada kampa alınarak, yapılacak sahalarda futbol eğitimi alacaklar. 1 Temmuz'da başlayacak kamplar 5 dönem olmak üzere 9'ar gün her dönemde de 100 sporcu olacak şekildedir. TFF tarafından bu kampımıza yaklaşık 500 bin YTL bir kaynak harcanacaktır" dedi.

Projenin alt yapısının bir an önce hayata geçirilmesi için TFF Tesis ve İnşaat İşleri Müdürü Alpaslan Kavas, A Milli Futbol Takımı antrenörlerinden ve Beşiktaşlı eski sporcu Metin Tekin, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Başkan Danışmanı Savaş Yorgancoğlu ve Proje Koordinatörü Zeynep Gülene'nin Van'a geldiğini ifade eden Fatih Tekbudak, "Yeni valimizle görüşerek projenin öneminden bahsettik. Burada çıkacak olumlu yanıtla proje için belirlenen Eminpaşa Mahallesi Fidanlık Sokak'taki arazide

çalışmalara start verilecektir. TFF, Türkiye'de ilk defa bir ile bu kadar sıcak bakarak, yatırımlar yapmaktadır. Futbol Köyü ilimizin her bakımdan yönünü değiştirecektir. TFF'nin istediği tek şey projenin alt yapısının hazırlanmasıdır. Onun için ilimiz adına bize uzatılan eli geri çevirmemeliyiz. TFF Başkanı Haluk Ulusoy ve yönetimi Haziran ayında ilimize gelerek proje kapsamında gençlik kampı ve arazide incelemelerde bulunacaktır. Daha sonra TFF'nin bir genel kurul toplantısı ilimizde yapılacaktır"

ifadelerini kullandı.

(SER-İY-SN-SN-S)