Van'da Dünya Mülteciler Günü Kutlamaları

Van'da Dünya Mülteciler Günü Kutlamaları

Van'da Bulunan Sığınmacı Ailelere Yönelik Düzenlenen Bir Etkinlikle Dünya Mülteciler Günü Kutlandı.

Van'da Dünya Mülteciler Günü Kutlamaları

Van'da bulunan sığınmacı ailelere yönelik düzenlenen bir etkinlikle Dünya Mülteciler Günü kutlandı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı'nda düzenlenen etkinliğe, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Van Ofis Sorumlusu Xhmeil Shahu, TEGV Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı Sorumlusu Rezzan Bayram, İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürü Güven Şeker ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve sığınmacı aileler katıldı.

Burada bir konuşma yapan BMMYK Van Ofis Sorumlusu Xhmeil Shahu, şiddetten, zulümden, baskıdan kaçarak yer değiştiren insan sayısının her geçen gün arttığını söyledi. BMMYK'nın geçen 50 yılda dünya çapında 50 milyondan fazla insana, hayatlarını yeniden kurma ve kalıcı çözümler bulmada yardımcı olduğunu belirten Shahu, geçen zaman diliminde Türkiye ile BMMYK'nın çok etkin ve dinamik işbirliği sergilediğini kaydetti.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Feyyaz Tokar Eğitim Parkı Sorumlusu Rezzan Bayram ise sığınmacı ailelere yönelik önemli çalışmalarda bulunduklarını ifade etti. Bu çalışmalara, sığınmacı ailelerin çocuklarıyla başladıklarını belirten Bayram, daha sonra okuma yazma kursları ve diğer etkinliklerle çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından sığınmacı ailelerin çocukları şarkı söyleyip dans ettiler. Etkinlik, çocukların yaptığı tiyatro gösterisi ile son buldu.

(ŞA-MET-Y) 25.06.2008 20:24 TSİ

Kaynak: İHA